Komatsu potřebu bagr

ŽPSV dodává pražce, mostní konstrukce či protihlukové stěny

Praha 21. května (ČTK) - Vizitky společností ŽPSV, největšího českého výrobce pražců, a německé společnosti Leonhard Moll Betonwerke Beteiligungs-GmbH, která ji podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže zřejmě koupí:

ŽPSV:

- Její historie sahá do roku 1952, kdy byl v Praze založen Podnik pro lomy a štěrkovny. V roce 1963 se firma přejmenovala na Železniční průmyslovou stavební výrobu se sídlem v Uherském Ostrohu na Uherskohradišťsku, kde je také jeden z jejích výrobních závodů.

- Další závody ŽPSV jsou v Nových Hradech, Doloplazech, Čerčanech a Liticích. Firma má i dceřiné společnosti na Slovensku (u Košic) a v Bulharsku ve Varně.

- Hlavním výrobkem ŽPSV jsou zejména železniční pražce (produkuje celou škálu typů), dodává ale i nástupiště a železniční přístřešky, mostní konstrukce nebo protihlukové stěny. V segmentu betonového zboží patří ŽPSV k tuzemské špičce.

- Kromě Česka společnost vyváží také na Slovensko, do Srbska, Bulharska, Polska, Finska či Belgie.

- ŽPSV v roce 2016 zaznamenala tržby 1,47 miliardy korun, přičemž v roce 2015 tento ukazatel dosáhl 2,76 miliardy korun. Předloni společnost vykázala zisk téměř 1,66 miliardy korun, meziročně zhruba o 1,4 miliardy korun více. Strmý nárůst zisku byl způsoben prodejem akciového podílu ve firmě OHL ŽS za 1,63 miliardy korun.

- Kvůli úbytku zakázek ŽPSV klesl počet zaměstnanců firmy z průměrných 800 v roce 2015 na 538 v roce 2016.

- ŽPSV v 2015 například otevřela novou linku na výrobu pražců. Investice za 150 milionů korun podpořená fondy EU zahrnovala i vybudování mísícího jádra, betonových ploch pro skladování a také rekonstrukci haly, kde je linka umístěna.

- Společnost ŽPSV dosud patřila do španělské skupiny OHL Central Europe (OHL koupila většinu v ŽPSV v roce 2003) a byla sesterskou společností stavební firmy OHL ŽS. Ta je dlouhodobě v problémech a několik let po sobě ve ztrátě v řádu stovek milionů korun. OHL ŽS patří k pěti největším tuzemským stavebním firmám.

Leonhard Moll Betonwerke Beteiligungs:

- Historie společnosti sahá do roku 1894, kdy si mnichovský stavař Leonhard Moll (1870 až 1945) založil projektovou a stavební firmu Leonhard Moll AG. V roce 1929 byla založena současná betonářská společnost Leonhard Moll Betonwerke. V roce 1937 si firma nechala patentovat výrobu vysoceodolných betonových pražců a stala se průkopníkem v tomto odvětví.

- Výrobní závody má v německém Mnichově, Hannoveru, Coswigu, Laussigu a Biebesheimu. Pobočky a dceřiné společnosti má také v Polsku, Anglii, Chorvatsku a České republice.

- Mateřskou firmou je Leonhard Moll AG, kromě Leonhard Moll Betonwerke do ní patří ještě společnost Keimfarben, která se podílela na úpravě interiérů mnoha prestižních budov po celém světě, a Techno-Physic Group, která vyrábí tepelnou izolaci.

- Česká společnost Leonhard Moll Railway & Tower Systems, s.r.o. byla založena v roce 2001 za účelem dovozu odstřeďovaných železobetonových stožárů vyráběných mateřskou společností Leonhard Moll Betonwerke Beteiligungs a v průběhu let se stala významným dodavatelem komplexních služeb pro všechny operátory mobilních sítí v České Republice.

- Tržby společnosti Leonhard Moll Betonwerke Beteiligungs činily v roce 2016 150 milionů eur (asi 3,8 miliardy korun). Zaměstnávala 1100 lidí.