Cime 3 kvartal 2024

Zoo Chleby na Nymbursku chce letos postavit dva nové pavilony

Chleby (Nymbursko) 2. dubna (ČTK) - V zoologické zahradě v Chlebech na Nymbursku mají letos v plánu začít se stavbou pavilonu zeber a prasat savanových. Do zázemí přibyde velká trampolína a další občerstvení. Návštěvnost chlebské zahrady byla loni doposud nejvyšší od jejího otevření v roce 1997. I přes covidová omezení sem zavítalo zhruba 100.000 návštěvníků. Ukrajinské děti, které s rodinami uprchly před válečným konfliktem ve své zemi, mají vstupné zdarma. ČTK to řekl ředitel zahrady René Franěk.

Od otevření zahrady před 25 lety pracuje Franěk na rozšiřování expozic i zlepšování zázemí pro návštěvníky. Počet druhů zvířat v soukromé zahradě se z několika rozrostl zhruba na 150. Před deseti lety vznikla nová část s dětským hřištěm a dalšími zvířaty. Největší dosavadní investicí je pavilon lva berberského otevřený v roce 2020. "Ve Středočeském kraji není žádná státní zoo, takže ji tak trochu suplujeme. Nesoupeříme v počtu zvířat, ale snažíme se vybudovat plnohodnotnou zahradu s krásnými pavilony," řekl Franěk.

Vstupné se pro návštěvníky za poslední rok nezdražilo, ale vzhledem k nové atrakci na to letos zřejmě dojde. "Velká nafukovací trampolína bude náročná na energii, až ji zprovozníme, zřejmě zvýšíme vstupné o deset korun," doplnil Franěk. Výnos ze vstupného vrací Franěk do zoologické zahrady, zvýšil například mzdy zaměstnancům, kterých je 15.

Nové pavilony pro zebry a prasata by měly vyjít na deset milionů korun. Cena se podle Fraňka může změnit a nedokáže odhadnout ani tempo výstavby. Obává se rovněž poklesu návštěvnosti kvůli vysokým cenám pohonných hmot, což by mohlo odradit například školní zájezdy. "Zdražilo úplně všechno, například lvům topíme plynem a teď je tady krize, což nám komplikuje veškeré ekonomické propočty," řekl Franěk.

Soukromá zoologická zahrada v Chlebech na Nymbursku, která se veřejnosti otevřela 5. června 1997, patří k nejmenším zařízením svého druhu v ČR. Její zakladatel a ředitel Franěk zahradu vybudoval ze své sbírky exotického ptactva, postupně přibyla další zvířata. Posledním přírůstkem je mládě medvěda ušatého, které se zde narodilo medvědímu páru na začátku roku.