Znojemské Horní náměstí čeká proměna, budou na něm stromy a lavičky

Znojmo 27. ledna (ČTK) - Znojemské Horní náměstí brzy čeká proměna, která má lidem zpříjemnit pohyb i pobyt v této historické části města. Velkou vydlážděnou plochu by měly v horní části doplnit vzrostlé stromy s lavičkami, které by umožnily posezení ve stínu. Podle mluvčí města Soni Bystřické by mělo jít o "zelenou oázu" na jinak v létě rozpáleném náměstí. Řekla to ČTK. Návrh proměny náměstí představí vedení města obyvatelům ve čtvrtek 17. února ve Znojemské Besedě a změnám by měly nastat ještě letos, případně příští rok.

Na Horním náměstí měla už loni být také nová moderní kašna s názvem Koruna Znojma od tvůrce Štěpána Matějky. V zimě před dvěma lety na náměstí stála i maketa, ale na stavbu se zatím nedostalo. Představení kašny bude součástí prezentace proměny náměstí.

Zeleň, stín a lavičky byly přáním značné části lidí, kteří se zapojili do ankety, jak by mělo náměstí vypadat. Podle toho návrh zpracoval architekt Ludvík Grym, který je i autorem současné podoby náměstí. "Návrh odsouhlasili i památkáři," řekla Bystřická.

Lidé jsou podle starosty Jakuba Malačky (nestraník, zvolen za ČSSD) se současnou podobou nespokojení. Nelíbí se jim také starší dřevěný stánek v horní části, který by mělo nahradit novější a vzhlednější zařízení. Zároveň na Horním náměstí zůstane prostranství pro pořádání kulturních akcí. "Jestli dojde k proměně náměstí letos, nebo až příští rok, bude záležet na tom, zda by se to ještě letos stihlo tak, aby náměstí bylo připravené pro zářijové Znojemské historické vinobraní," poznamenala Bystřická.

Na Horním náměstí je také budova pošty, kterou se město rozhodlo loni v prosinci od státního podniku koupit a plánuje sem přesunout část úředníků. Pošta zůstane už jen v části budovy.