Cime 3 kvartal 2024

Změny pravidel u příspěvku na bydlení bude Sněmovna schvalovat za týden

Praha 17. června (ČTK) - Zjednodušení pravidel u příspěvku na bydlení a zároveň změny v dávce mimořádné pomoci a v čerpání rodičovského příspěvku bude Sněmovna schvalovat příští týden v pátek. Mimořádnou schůzi dnes svolala předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Opoziční ANO a SPD chtějí přidat do vládní novely zejména zvýšení celkové částky rodičovského příspěvku a jeho pravidelnou valorizaci. Předloha je jediným bodem navrženého programu schůze.

Příjemci příspěvku na bydlení by podle novely museli dokládat příjmy a výdaje jednou za půl roku, nikoli každého čtvrt roku jako doposud. Dávku by měly úřady přiznávat na dobu neurčitou a lidé o ni nebudou muset žádat každý rok znovu. Nutný nebude ani podrobný rozpis jednotlivých položek nákladů na služby související s bydlením.

Vládní předloha zavádí také změny v dávce mimořádné pomoci a v čerpání rodičovské. Rodiče s nízkými výdělky by si podle předlohy mohli zvýšit měsíční částku rodičovské z nynějších nejvýš 10.000 korun na 13.000 korun. Hnutí ANO navrhlo růst základní celkové částky rodičovského příspěvku z 300.000 Kč na 400.000 korun. Podle pozměňovacího návrhu hnutí SPD by částka měla vzrůst na 360.000 korun. Obě úpravy zavádějí také odlišná pravidla automatické valorizace.

Dávku mimořádné okamžité pomoci, která patří mezi podpory v hmotné nouzi, by podle vládní novely mohli nově pobírat i lidé, jimž by kvůli nedostatku peněz hrozila ztráta bydlení nebo by zůstali bez základních potřeb. Podle novely by celková částka v jednom roce neměla překročit dvacetinásobek životního minima, teď tedy 85.000 korun. U jednorázové dávky by se také posuzoval příjem žadatele a jeho blízkých nejen za daný měsíc, ale i za předchozí tři měsíce, což má zabránit spekulování.