Komatsu potřebu bagr

Zlínští zastupitelé schválili změnu územního plánu, výhrady byly k Rybníkám

Zlín (ČTK) - Zastupitelé Zlína dnes po několikahodinové diskusi schválili změnu územního plánu. Obsahovala 13 bodů, ke třem měli obyvatelé dané lokality, podnikatelé i opozice výhrady. Největší diskuse se týkala změny v průmyslovém areálu Rybníky, která jej rozdělí na dvě části. Ve východní části bude možná i výstavba bytů. Proti tomu jsou představitelé firem ze západní části areálu, kde pracuje tisícovka lidí.

Areál velký přes 20 hektarů slouží k výrobě desítky let. Část pozemků vlastní společnost Cream a s ní spjaté firmy, které o změnu požádaly. Původní variantou byla změna územního plánu v celém areálu. Podle primátora Jiřího Korce (ANO) se poté našel kompromis spočívající v rozdělení areálu.

Podnikatelé se obávají, že rozvoj firem bude omezen, a také, že by obyvatelé nových domů mohli časem brojit proti výrobě, která by je rušila hlukem, prachem či dopravou. Stěžují si i na špatnou komunikaci s městem. "Že radnice přistoupí ke kompromisu, moc tomu nerozumím, o jaký kompromis jde. Jestli město bude řešit kompromis tak, že budeme stavět v průmyslových areálech bydlení, tak mi to přijde nešťastné," uvedl podnikatel Daniel Tkáč.

Souhlasili s ním také někteří opoziční zastupitelé. "Zónu určenou pro bydlení umisťujeme do místa, kde je ze tří stran průmyslový areál. Je to v rozporu se zásadami územního rozvoje," uvedl opoziční zastupitel Jaroslav Juráš (Zlín 21). Vedení města odůvodňovalo změnu také posílením možné výstavby a navýšením počtu obyvatel, což je cílem města. "Ptali jste se někoho, kdo by tam vůbec chtěl bydlet? Lidé o tom vůbec nevědí," uvedl zastupitel Tomáš Goláň z koaliční ODS.

Korec uvedl, že je to změna, která je pro areál zásadní. "Chápu obavu podnikatelů, kteří jsou v západní části areálu a kteří vystupovali proti změně s obavou, že jim to ohrozí do budoucna podnikání. Věřím, že žijeme v právním státě a že zákony budou dodržovány a že stavební úřad rozhodne, že případně nové umístěné stavby na východě budou respektovat současný stav na západě," uvedl Korec. Nové budovy ve východní části by mohly být například více odhlučněny a zabezpečeny. Vznikne také studie. Podle Korce je pravděpodobné, že v řádu let budou snahy lokalitu změnit. Nebude však možné případně přemístit výrobu jinam, pokud nebude k dispozici jiná plocha.

Další schválené změny se týkaly části Mladcová, kde vznikne plocha k individuálnímu bydlení. Podle několika stovek obyvatel však plocha není vhodná k výstavbě, hrozí nárůst dopravy i dopad na životní prostředí. Schválila se také změna v Malenovicích, kde se bývalé koupaliště Riviéra změní na komerční plochu.

"Vnímáme, že některé body byly velice diskutované, a můžeme si na rovinu říci, že se může stát, že některé z odhlasovaných bodů mohou být následně napadnuty u soudu," uvedl Korec. Někteří lidé nesouhlasící se změnami uvedli, že se chystají na soud obrátit. "Museli jsme nějak rozhodnout. Snažili jsme se maximálně vyhovět většinovému hlasu v daných lokalitách a zároveň ku prospěchu rozvoje města Zlína," uvedl Korec.