husqvarna

Zlínští zastupitelé schválili změnu územního plánu, nemocnice může stavět

Zlín (ČTK) - Zastupitelé města Zlína dnes schválili změnu územního plánu, díky které bude moct Krajská nemocnice T. Bati (KNTB) v západní historické části svého areálu postavit nový centrální pavilon urgentní medicíny. Jde o změnu textové části územního plánu, kde se vypustí věta o respektování výškové hladiny nynější zástavby. Změna nemocnici umožní v části takzvaného Gahurova prospektu stavět objekty s vyššími patry.

Pořízení změny územního plánu města v západní části areálu nemocnice schválili zastupitelé města loni v září. Chtěli tak vyjít vstříc Zlínskému kraji, zřizovateli nemocnice, který chystá dostavbu a modernizaci areálu KNTB. "Podporujeme investici do zdravotnictví ve Zlíně," řekl ČTK a Českému rozhlasu primátor Jiří Korec (ANO). Rozhodnutí zastupitelů města ocenil hejtman Radim Holiš (ANO). "Je to velmi dobrá zpráva. Je to další milník, který v přípravě ke stavbám v areálu vede. Budou následovat další kroky, to je pokračování v projektování samotného polybloku a ještě větší tlak na projekty, které vymísťují prostor, aby se polyblok mohl začít stavět v roce 2027/28," řekl dnes hejtman ČTK.

Nemocnice počítá nejdříve se stavbou porodnice za 1,1 miliardy korun, zahájit ji chce na přelomu let 2024 a 2025. O tři roky později by měl začít vznikat nový centrální pavilon urgentní medicíny, který by měl stát asi čtyři miliardy korun, stavět by se měl tři roky. Spolu s dalšími investicemi a rekonstrukcemi by do rozvoje nemocnice mělo v nadcházejících letech směřovat šest miliard korun. Centrální polyblok urgentní medicíny se bude skládat z pěti bloků o pěti patrech, budou propojené koridory ve všech patrech.

V suterénu bude parkoviště, v prvním podlaží urgentní příjem a zobrazovací metody. Ve druhém patře bude sídlit invazivní kardiologie, kardiologická a neurologická jednotka intenzivní péče (JIP) a endoskopie. Třetí nadzemní podlaží využije nemocnice pro operační sály, anesteziologicko-resuscitační oddělení a chirurgickou a interní JIP. Ve čtvrtém a pátém patře budou standardní lůžka, na střeše heliport. Kvůli stavbě budou zbourány nízkopodlažní budovy očního a hematologicko-transfuzního oddělení a další menší provozy.

Původně se počítalo s tím, že centrální pavilon vznikne v místě bývalé prádelny, projektant však navrhl umístění v západní části areálu. Minulé vedení kraje pod vedením hejtmana Jiřího Čunka (KDU-ČSL) prosazovalo stavbu nové nemocnice na jiném místě, na opačné straně krajského města v Malenovicích. Současné vedení kraje projekt zastavilo. Hejtman Holiš tehdy uvedl, že by náklady nebyly osm miliard korun, jak Čunek v minulém volebním období uváděl, ale bylo by to 15 miliard i více.

Korec dnes označil aktuální projekt rozvoje KNTB v areálu za životaschopný a ufinancovatelný. "Je to správná varianta. Věřím, že se to podaří rozjet, aby se z toho nestalo politické téma," uvedl Korec. Zastupitelé upozornili na potřebu zvýšení kapacity parkování v areálu.