Cime 2 kvartál 2024

Zlínští zastupitelé schválili další peníze na křižovatku Mostní a Březnické

Zlín 10. listopadu (ČTK) - Zlínští zastupitelé dnes schválili další peníze na chystanou přestavbu křižovatky Mostní a Březnické ulice. Z rozpočtu uvolnili 47,5 milionu korun včetně DPH. Náklady na stavbu se zvýšily, původně se odhadovaly na 80 až 90 milionů korun, vzrostly na 137,5 milionu korun včetně DPH. Přípravné práce by měly začít do konce roku, řekl dnes ČTK a Českému rozhlasu primátor Jiří Korec (ANO). Stavba podle něj potrvá déle než rok, stavět se bude postupně, aby byla co nejméně omezena doprava.

Křižovatka Mostní a Březnické ulice je blízko frekventované třídy Tomáše Bati a nedaleko sportovní haly či sídla krajského úřadu. Podle města je jedním ze strategických dopravních bodů ve Zlíně. Březnickou ulicí vede vytížená silnice, po které motoristé směřují do Uherského Hradiště, Uherského Brodu i Luhačovic. S ulicí se kříží místní komunikace, ulice Mostní, která vede do čtvrti Letná a jezdí po ní také trolejbusy.

Nová světelně řízená křižovatka se posune na úroveň odbočky k hotelu Zlín. Počítá se také s opravou ulic Březnická, Mostní a U Zimního stadionu a chodníků, změnou zastávek nebo rozšířením univerzitního parku.

Ve výběrovém řízení na zhotovitele stavby byla podána nejnižší cenová nabídka asi 125 milionů korun, další náklady se odhadují na 12,5 milionu korun. Město žádalo o dotaci, činit by měla 25,5 milionu korun. Podle primátora město počítalo s vyšší dotací, podmínky dotačního titulu se podle něj měnily.

Vyšší cena, která vzešla ze soutěže, je podle něj daná růstem cen. "Zvažovali jsme, jestli soutěž zrušit a vyhlásit znovu. Nechali jsme to analyzovat, jestli je to způsobeno současnou dobou, kdy se zakázky zvýšily proti původním rozpočtům. I my jsme měli rozpočet nastavený v dobách, kdy ceny nebyly tak vysoké jako nyní. Dostali jsme se k tomu, že pravděpodobnost, že bychom vysoutěžili výrazně levněji, je malá. Rozhodli jsme se, že křižovatka je pro nás strategická a půjdeme cestou navýšení finančních prostředků na tuto rekonstrukci," uvedl Korec. Opoziční zastupitel Čestmír Vančura (Zlín 21) požadoval po vedení města informace o vývoji přípravy stavby a struktury nákladů.