Komatsu potřebu bagr

Zlínský Spur vyrábí panely do modulárního systému pro lidi postižené válkami

Zlín 31. srpna (ČTK) - Zlínská společnost Spur zahájila výrobu plastových izolačních panelů do modulárního obytného systému, který slouží lidem postiženým válkami či přírodními katastrofami. Spur se stane jediným dodavatelem střešních a bočních panelů pro organizaci Better Shelter, podporovanou pro celosvětovou prospěšnost nadací IKEA Foundation, sdělila dnes v tiskové zprávě mluvčí Spuru Kateřina Martykánová. Firma kvůli tomu vybudovala ve svém areálu výrobní halu a instalovala nové technologie, včetně robotické lisovny.

"Jedná se o efektivní, rychlé a cenově příznivé řešení dočasného ubytování navrženého tak, aby splňovalo potřeby pro zajištění základního bydlení, soukromí a bezpečnosti pro lidi zasažené nepříznivými okolnostmi," uvedl generální ředitel Spuru Tomáš Dudák. Firma podle něj pracovala na vývoji materiálu a přípravě produkce tři roky. Spur se zabývá výrobou plastových výrobků a v poslední době i nanoroušek a respirátorů.

Pracovníci vývojového oddělení firmy vyvinuli na základě zadání Better Shelter vícevrstvý materiál, který musí splňovat požadavky na nehořlavost, tepelnou izolaci, odolnost proti větru a dešti, ochranu před UV zářením a zdravotní nezávadnost. Musí být i lehký a skladný kvůli transportu a manipulaci.

"Jedná se o desky z polypropylenové pěny využívané například v automobilech, které jsou navíc z obou stran opatřeny speciálními fóliemi. Takto zkonstruované panely dosahují unikátních užitných vlastností při zachování mechanické odolnosti, jsou velice lehké a plně recyklovatelné, protože se jedná o jednodruhový plast," popsal panely Dudák. "Pro tuto část výrobního procesu jsme si sami zkonstruovali a zprovoznili linku na laminaci všech vrstev sendviče. Proces spojování materiálů probíhá bez použití lepidel," doplnil.

Nová hala je vybavena plně automatizovanou robotickou lisovnou. Celková investice do projektu byla přes 100 milionů korun. Kapacita při třísměnném provozu umožňuje výrobu komponentů pro 30.000 domků ročně. Objekt o ploše asi 17,5 metru čtverečního poskytne ubytování pro čtyři až šest lidí. "Do oblastí humanitární pomoci je přepravován v rozloženém stavu ve dvou kartonových krabicích o celkové váze asi 160 kilogramů. Tým o čtyřech lidech jej dokáže postavit za pět hodin," uvedla mluvčí.

"Garantovaná životnost panelů je minimálně tři roky v nejnáročnějších klimatických podmínkách kdekoliv na světě, například na rovníku. Skutečná použitelnost dočasného příbytku je však průměrně sedm let, což je bohužel i doba, kterou v některých částech světa uprchlíci v těchto táborech stráví," sdělil Dudák.

Modulární konstrukce umožňuje změny velikosti a rozložení, je možné tak vytvářet objekty různých rozměrů, kliniky první pomoci, skladovací prostory či školy a školky. "V reakci na krizi způsobenou pandemií covidu-19 posloužil Better Shelter také jako nouzová zdravotnická zařízení po celém světě," uvedla mluvčí.