Komatsu potřebu bagr

Zlínský kraj získal z React-EU na investice do zdravotnictví 1,2 miliardy korun

Zlín 22. prosince (ČTK) - Zlínský kraj získal z programu React-EU na investice do zdravotnictví 1,2 miliardy korun. Peníze pomohou s modernizací čtyř krajských nemocnic i vybudováním výjezdové základny záchranné služby v Otrokovicích na Zlínsku. Novinářům to dnes řekla náměstkyně hejtmana Olga Sehnalová (za ČSSD). Evropský program React-EU vznikl na podporu zdravotnických zařízení v souvislosti s pandemií koronaviru a posílení kapacit ve zdravotnictví.

Podmínkou pro čerpání dotací je dokončení projektů do konce roku 2023. "Jsem ráda, že se našim nemocnicím a záchranné službě podařilo projekty ve velmi krátkém čase dobře připravit a uspět s nimi. Je to významná pomoc, která zlepší vybavení všech krajských nemocnic nezbytným vybavením, od nemocničních lůžek po nákladnou přístrojovou techniku. V rámci programu podpory zdravotnické záchranné služby umožní částečně financovat i výstavbu výjezdové základny v Otrokovicích," uvedla Sehnalová.

V Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně (KNTB) přispěje dotace ve výši 500 milionů korun k modernizaci urgentního příjmu. Dalších 150 milionů z evropských peněz využije nemocnice ke zvýšení kvality péče o zvláště ohrožené pacienty onkologického centra. Dotaci 60 milionů korun použije KNTB na rozvoj laboratorních kapacit, což bude podle Sehnalové zahrnovat i rekonstrukci hematologicko-transfuzního oddělení.

Do Uherskohradišťské nemocnice zamíří dotace přesahující částku 115,6 milionu korun na pořízení zdravotnické techniky včetně plicních ventilátorů, monitorů životních funkcí nebo defibrilátorů. Vsetínská nemocnice získá téměř 136,4 milionu korun na pořízení magnetické rezonance, doplnění a obnovu vybavení anesteziologicko-resuscitačního oddělení (ARO), jednotek intenzivní péče (JIP), centrální sterilizace, operačních sálů a laboratoří. Kroměřížská nemocnice díky dotaci zhruba 138,2 milionu korun plánuje rozvoj urgentního příjmu, JIP, ARO, operačních sálů a diagnostických pracovišť.

Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje získala dotaci 90 procent na vybudování nové výjezdové základny v Otrokovicích. Poskytnuté prostředky z programu činí 85,5 milionu korun z celkových nákladů téměř 139,3 milionu korun. Výstavba základny by měla začít v lednu příštího roku.