Cime 3 kvartal 2024

Zlínský kraj uvolní téměř 31 milionů Kč na vodovody a kanalizace

Zlín 14. září (ČTK) - Zlínský kraj podpoří rozvoj vodohospodářské infrastruktury částkou 30,87 milionu korun. Peníze rozdělí mezi 21 žadatelů, kteří je využijí mimo jiné k budování a opravám vodovodů a kanalizací v obcích. Poskytnutí investičních dotací dnes na svém zasedání schválilo krajské zastupitelstvo, pro bylo 29 z 36 přítomných zastupitelů.

Podle krajské radní Margity Balaštíkové (ANO) hejtmanství apelovalo na starosty, aby připojení k vodovodnímu řadu udělali co nejrychleji, dokud kraji nechybí finanční prostředky. "Podpoříme projekty, mezi kterými jsou například oprava vodovodu v obci Suchá Loz, prodloužení vodovodu v Senince, oprava kanalizace a přeložky vodovodu v obci Mistřice, vybudování posilového vodního zdroje pitné vody v obci Komňa nebo kanalizace v obci Bělov," uvedla radní.

Hejtmanství podle vedoucího odboru strategického rozvoje kraje Milana Filipa přijalo v rámci programu 25 žádostí, čtyři z nich však nesplnily podmínky pro udělení dotace. "Finanční prostředky rozdělí kraj mezi 20 obcí a jeden svazek obcí. Vzhledem k vysoké kvalitě předložených projektů byla hodnotitelskou komisí doporučena podpora všech projektů," uvedl.

V programu na podporu vodohospodářské infrastruktury kraj rozdělí 30,87 milionu korun. Pro letošní rok mělo hejtmanství pro zmíněný program vyčleněno 16 milionů korun. Chybějící finanční prostředky ve výši 14,87 milionu korun částečně pokryjí peníze, které měly původně do programu směřovat až příští rok. "Z pohledu ekonomiky Zlínského kraje je lepší přečerpat, než nedočerpat," řekla Balaštíková. Rozpočet programu pro rok 2021 se podle ní ve srovnání s letoškem navýší.