Cime 2 kvartál 2024

Zlínský kraj uvolní 6,3 milionu korun na stavební obnovu památek, více než loni

Zlín 12. dubna (ČTK) - Zlínský kraj plánuje uvolnit 6,3 milionu korun na stavební obnovu 41 památek. Je to více než loni. Dotaci na restaurování 18 památek ve výši přesahující dva miliony korun už schválili krajští radní. Příspěvek na obnovu dalších 23 památek v celkovém objemu přes čtyři miliony korun bude na základě doporučení radních schvalovat zastupitelstvo kraje, řekla dnes novinářům krajská radní Zuzana Fišerová (Piráti).

Hejtmanství podle ní znovu podpořilo renovaci kulturních památek, jejichž vlastníky jsou obce, církve i fyzické osoby. "Zlínský kraj přispěje například k opravě vodního mlýna v Kladné-Žilíně, k obnově střešní krytiny barokní budovy bývalých stájí v zámku Zdounky, k restaurování kamenných sloupů při vjezdu do hospodářského dvora v Bánově, ke generální opravě oken evangelického kostela v Pržně a k dalším akcím," uvedla Fišerová.

Zastupitelé se budou na svém květnovém zasedání zabývat například dotacemi na opravu hradeb zříceniny hradu Lukova, obnovu střechy farního kostela svatého Cyrila a Metoděje ve Vidči, restaurování varhan kostela Nanebevzetí Panny Marie v Uherském Hradišti-Mařaticích nebo obnovu oken na zámku v Dřínově. Loni hejtmanství mezi 43 žadatelů rozdělilo na stavební obnovu památek šest milionů korun.