Cime 2 kvartál 2024

Zlínský kraj plánuje uvolnit téměř šest milionů korun na hospodaření s vodou

Zlín 6. dubna (ČTK) - Zlínský kraj plánuje uvolnit téměř šest milionů korun na hospodaření s vodou. Mezi čtyři obce chce rozdělit 2,935 milionu korun, které samosprávám pomohou k lepšímu zásobování pitnou vodou nebo ke kvalitnějšímu čištění odpadních vod. Sedmi žadatelům pak hejtmanství připravuje rozdělit 3,041 milionu korun na podporu zmírnění následků sucha v lesích, sdělil dnes ČTK v tiskové zprávě Jan Vandík z kanceláře hejtmana. Příspěvky už schválili krajští radní, schválit je musí ještě krajské zastupitelstvo.

"Podpořili jsme projekty obcí Vysoké Pole a Drnovice řešící jejich napojení na skupinový vodovod Slavičín a také dva projekty na zpracování dokumentace pro územní rozhodnutí. V prvním případě jde o kanalizaci a čistírnu odpadních vod v obci Březnice na Zlínsku, ve druhém o splaškovou kanalizaci a intenzifikaci čistírny odpadních vod v Provodově," uvedla náměstkyně hejtmana Hana Ančincová (Piráti).

Peníze z programu na zmírnění následků sucha v lesích by mělo získat sedm žadatelů. "Konkrétně se jedná o podporu aktivit, které významně napomohou k usměrňování odtoku a vsakování vody v rámci lesních cest, a tím k zadržování vody v krajině," doplnila Ančincová.

Přidělení dotací budou krajští zastupitelé schvalovat na svém zasedání v pondělí 2. května. Na rozvoj vodohospodářské infrastruktury a zadržení vody v lesích přispíval kraj i v minulých letech, v součtu šlo o desítky milionů korun.