husqvarna

Zlínský kraj plánuje modernizaci Vsetínské nemocnice za miliardu

Zlín 9. června (ČTK) - Zlínský kraj plánuje modernizaci Vsetínské nemocnice. Pokud dají zastupitelé Zlínského kraje projektu zelenou, začne se stavět do dvou let, náklady ve výši jedné miliardy korun zaplatí kraj ze svého, sdělila dnes ČTK v tiskové zprávě mluvčí hejtmanství Adéla Kousalová.

Hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) představil studii rekonstrukce nemocnice s dostavbou lékařům, vrchním sestrám, vedení Vsetínské nemocnice i města Vsetína.

"Základní změnou bude výstavba moderní budovy ve tvaru písmene U, která se bude stavět místo objektu staré interny a hlavní budovy ředitelství. Obě tak po demolici vytvoří potřebný prostor pro nový pavilon, který se napojí na nově vybudovaný interní pavilon, jenž se pro pacienty otevřel v prosinci 2018," uvedl Čunek. Současná hlavní budova, ve které je chirurgie, ortopedie nebo porodní oddělení, zůstane po přestěhování oddělení do nových prostor k jinému využití.

Krajští zastupitelé nedávno těsně schválili stavbu nové krajské nemocnice ve Zlíně-Malenovicích, která by měla podle hejtmana stát osm miliard korun, kraj by na ni měl našetřit čtyři miliardy, z toho dvě miliardy již má, na tři miliardy si vezme úvěr a miliardu investuje zlínská nemocnice do vybavení. Podle hejtmana nemocnice nakoupila přístroje asi za 300 milionů korun, z nichž velká část bude použita v nové nemocnici. Další peníze nemocnice získá prodejem areálu.

Kraj chce do několika let také zrekonstruovat a dostavět Kroměřížskou nemocnici, kde by měl vzniknout monoblok, což by mělo stát také více než miliardu korun. V Uherskohradišťské nemocnici byl v poledních letech postaven centrální objekt chirurgických oborů, poté interna. Další rekonstrukce by tam měla být hotová příští rok.

jmk kš