Komatsu potřebu bagr

Zlínský kraj chystá spuštění digitální technické mapy, pomůže obcím i stavbařům

Zlín (ČTK) - Zlínský kraj chystá spuštění veřejně dostupné digitální technické mapy. Sloužit bude ke sdílení podrobných informací o stavebních a technických objektech a zařízeních. Využijí ji města a obce, stavbaři nebo složky Integrovaného záchranného systému. Uvedl to dnes v tiskové zprávě Jan Vandík z krajského oddělení komunikace a vnějších vztahů. Služby digitální mapy plánuje hejtmanství postupně spustit na jaře.

Digitální technickou mapu chystají ve spolupráci s úřady na základě novely zeměměřického zákona i další kraje České republiky. Mapa se skládá ze základní prostorové situace, tedy podrobného polohopisu, a dopravní a technické infrastruktury, tedy inženýrských sítí. "Většina údajů bude publikována prostřednictvím mapového klienta nebo prohlížecích služeb, případně budou data k dispozici ke stažení," uvedl Vandík.

Start fungování digitálních technických map krajů je podle zástupců Zlínského kraje revolucí v oboru a obce v tom mají nezastupitelnou úlohu. "Ze zákona jim vyplývá povinnost předávat údaje o své dopravní a technické infrastruktuře, ale současně jsou jedním z hlavních uživatelů digitální technické mapy, kterou mohou využít pro stavební a projektovou přípravu, evidenci majetku nebo územní plánování," uvedl Vandík.

Na konci března by měl skončit provoz dosavadní jednotné digitální technické mapy Zlínského kraje a postupně se spustí služby navazující digitální technické mapy. "Přechod na ni nebude jednoduchý, změny v pořizování, předávání a poskytování dat jsou velké, ale je to cena za velký skok v kvalitě a obsahu dat. Po naplnění digitální technické mapy budou všechny sítě dopravní a technické infrastruktury na jednom místě a výsledkem bude podrobné mapové dílo, které bude veřejně dostupné a průběžně aktualizované, a to vždy s garancí kvality a zdroje dat," uvedl krajský radní Jiří Jaroš (Piráti).

Zlínský kraj pro zástupce měst a obcí pořádá semináře a takzvané webináře, jejichž tématem je právě digitální technická mapa. "Zlínský kraj je díky svým dlouholetým zkušenostem průkopníkem v této oblasti," uvedl Jaroš. Mimo jiné podle něj kraj vede i celostátní metodickou pracovní skupinu, která se zabývá pořizováním, kontrolou a správou dat pro digitální technickou mapu. V případě zájmu Zlínský kraj podle radního uspořádá pro obce další vzdělávací semináře a je připraven poskytnout jim i metodickou pomoc a podporu.