Komatsu potřebu bagr

Zlínský dopravní terminál by měl začít vznikat v roce 2020

Zlín 18. září (ČTK) - Dopravní terminál v centru Zlína, který souvisí s elektrizací železniční trati z Otrokovic do Vizovic, by měl začít vznikat v roce 2020. Projekt, na kterém se bude podílet více investorů, se připravuje už několik let. Nyní bude zahájeno stavební řízení, v roce 2019 se počítá s převodem zbývajících pozemků na investory a v roce 2020 se zahájením samotné stavby, sdělil dnes v tiskové zprávě ČTK mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák. Pokud se neobjeví komplikace, projekt by mohl být hotový v roce 2022.

"Vzhledem k počtu účastníků se jedná o nesmírně komplikovaný projekt. Město Zlín muselo sladit své představy s vlastníkem autobusového nádraží - společností Bent holding, s majitelem výpravní budovy, což jsou České dráhy i se Správou železniční a dopravní cesty, Zlínským krajem i společností CREAM, která zase vlastní řadu navazujících ploch v bývalém areálu Svitu. Naštěstí jsme našli společnou řeč a výstavbě již nic nebrání," uvedl zlínský primátor Miroslav Adámek (STAN). Jednání koordinovalo Sdružení pro rozvoj dopravní infrastruktury na Moravě.

Terminál by měl stát v prostoru současného autobusového nádraží, kde vniknou tři nové objekty, výpravní budova vlakového nádraží s parkovištěm, budova autobusového nádraží a komerční objekt. Počítá se například se zelení na střeše, akumulačními nádržemi na zachytávání dešťové vody či zádržnými systémy v kanalizaci. Na výpravní budově by mělo být parkoviště čítající pět pater. Náklady na výstavbu terminálu se již dříve odhadovaly na 800 až 900 milionů korun.

"Samotné město Zlín se zavázalo vyřešit navazující plochy a prostranství, které jsou dnes poměrně problematické. Jedná se například o výjezd z areálu nádraží či z areálu bývalého Svitu," uvedl radní Josef Novák (STAN). Výjezd z areálu terminálu z ulice Trávník na křižovatku ulic Vodní a Bartošova bude řešen kruhovým objezdem, urychlí se tím výjezd autobusů. Výjezd z bývalého baťovského průmyslového areálu se přiblíží více k nádraží, dopravu bude řídit semafor, vznikne i přechod pro chodce.