Komatsu potřebuju bagr

Zlínská zoo otevře na konci června novou expozici pro aligátory

 

Zlín 7. června (ČTK) - Zlínská zoologická zahrada otevře 29. června novou expozici pro aligátory americké. Stát bude na ploše u zámku Lešná. Náklady na její vybudování se pohybují kolem 2,5 milionu korun. Expozice už je z velké části hotová, zoo nyní dokončuje poslední úpravy, a to především zahradnického charakteru, řekl dnes novinářům ředitel zahrady Roman Horský.

Zoo chová čtyři samice a jednoho samce aligátora. Původně obývali terária v suterénu zámku Lešná, prostory však již nebyly vhodné, vzniklo proto nové chovné zařízení. Jde o prostorný skleník s bazénem, který však stojí v zázemí zahrady a lidé tedy nemohou zvířata pozorovat. Díky nové expozici se to změní.

Podle Horského zoo do připravované expozice zatím zřejmě přesune jen některé z aligátorů. "Tak jak očekáváme celou tu dobu, co je chováme, nějaké projevy, které doprovázejí rozmnožování, jsme právě zachytili v posledních dvou týdnech. Protože je skupina složena jednak z dospělých zvířat a také mladých, pravděpodobně pro expozici vytáhneme pouze mladé jedince, kteří ještě nejsou schopní se rozmnožovat, abychom nenarušili život skupiny a hlavně, abychom nezmařili naděje na rozmnožování," řekl Horský.

Pro dokončovanou expozici využila zoo zámeckou nádrž. Bazén však musela nechat prohloubit, uprostřed nádrže také vznikly umělé ostrovy, které budou aligátoři využívat ke slunění. Řemeslníci navíc kolem bazénu nainstalovali kvůli bezpečnosti návštěvníků kovové zábradlí.

Zahrada letos dále chystá vybudování dvou voliér před pavilonem žiraf. Umístí do nich orly korunkaté, které bude chovat nově, a také zoborožce hrubozobé. V červenci chce zoo osadit oplocení kolem vznikající expozice Karibuni, do které by se v příštích letech měli přesunout afričtí sloni. V závěru letošní hlavní sezony chce zahrada otevřít i novou vyhlídku u venkovního výběhu pro žirafy, na podzim by pak měla začít stavba nové expozice pro jaguáry.