Zlínská univerzita přestavuje bývalý klub Fénix na multifunkční mediální centrum
Zlín (ČTK) - Univerzita Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně přestavuje bývalý hudební klub Fénix. Bude tam multifunkční mediální centrum, které bude sloužit jako centrum digitalizace výuky. Ateliéry a technologie využijí také studenti Fakulty multimediálních komunikací, zejména ateliéru audiovizuální tvorby. Na vybavení a technologie za 34 milionů korun získala univerzita peníze z Národního plánu obnovy, rekonstrukci objektu za více než 20 milionů platila univerzita z vlastních prostředků, řekl dnes novinářům kvestor UTB Alexander Černý.
Studenti budou moci prostor naplno využívat od nového akademického roku, zkušební provoz začne dříve. Při červnovém zlínském filmovém festivalu jej bude využívat festivalová televize. Ještě dříve se tam bude snímat koncert, při kterém budou muzikanti hrát v jeden čas na třech místech, ve Zlíně, Brně a Praze, uvedla mluvčí univerzity Petra Svěráková.
Centrum bude mít prostory pro digitalizaci výuky, která se podle kvestora ukázala důležitá za pandemie covidu. Zástupci všech fakult tam budou moci vyrábět různé audiovizuální materiály pro výuku, například natáčet populárně naučná videa, nahrávat přednášky či komentáře.
Multimediální centrum je vybavené jako televizní či filmové studio, má dva ateliéry, obrazovou i audio režii, serverovnu, pracoviště na zpracování videa, zpracování zvuku a dabing, je tam také podcastová místnost, maskérna a zázemí. Technologické vybavení dodala firma kompletně na klíč, podle dodavatelské firmy jde o nejnovější technologie vzniklé v posledních letech. Ateliér je vybavený kamerami, audiotechnikou, nebude chybět jeřáb, technologie na snímání pohybu, kdy na sobě mají herci obleky a systém souřadnice přenáší do počítače pro zpracování ve virtuální realitě nebo 3D. Bude možné vytvořit virtuální studio. Všechna zařízení jsou propojena v síti a komunikují mezi sebou.
"Je tady všechno od kamer a svícení až po ukládání a data management. Studenti přijdou do styku se všemi technickými prvky a pracovišti jako v profesionální branži. Přechod do praxe bude poté plynulejší, nebude pro ně problém se uplatnit v praxi," uvedl Pavel Hruda z ateliéru audiovizuální tvorby, který je odpovědný za technologické vybavení.
Nechybí například velkoplošná obrazovka široká 4,5 metru a vysoká 3,2 metry, která dokáže poskytnout realistický obraz. Nová technologie se v posledních letech využívá při natáčení filmů, kdy herci stojí před obrazovkou, která simuluje reálný prostor. Divák nerozezná, že není v reálném prostředí. Natáčení je tak pro filmové produkce jednodušší, nemusí například herce vozit do některých lokací.