husqvarna

Zlín zvýší od ledna daň z nemovitosti, zdraží průměrně o 2000 Kč

Zlín (ČTK) - Město Zlín zvýší od ledna příštího roku koeficienty pro výpočet daně z nemovitosti. Majitel nemovitosti určené k bydlení bude průměrně platit ročně navíc asi 2000 korun. Novelu vyhlášky dnes schválili zastupitelé města. Úpravou koeficientů by se měly zvýšit roční příjmy města z daně z nemovitých věcí ze současných zhruba 56 milionů přibližně na 139 milionů korun, uvedl náměstek primátora Miroslav Chalánek (ODS). Koeficienty pro výpočet daně se neměnily od roku 2008. Majitelé bytů o velikosti 3+1 by měli nově platit daň téměř 2000 korun, majitelé domů asi 4500 korun.

"Od roku 2008 postupně klesal podíl příjmů z této daně na celkových příjmech města, a to z původních necelých pěti na současných asi 3,3 procenta. Aktuální podíl příjmů právě z této daně se přitom u mnoha srovnatelných měst, například u Olomouce, Hradce Králové, Pardubic či Liberce, pohybuje mezi pěti až devíti procenty," uvedl Chalánek.

Od ledna se sjednotí základní koeficienty u daně ze stavebních pozemků, staveb a jednotek pro všechna katastrální území města na 3,5. Podle vedení města jde o hodnotu, které městu doporučuje stát. Novinkou bude zavedení místního koeficientu ve výši dva až 2,9 pro jednotlivá katastrální území. Nejnižší koeficient bude platit pro Salaš, Klečůvku a Lhotku, vyšší pro centrum.

Zástupci opozice se zvýšením koeficientů nesouhlasili, podle některých je příliš skokové. “Umím si představit, že dojde k navýšení daně z nemovitosti, nicméně i v minulosti jsem uváděl, že je to třeba spojit například s fondem investic, aby bylo zajištěno, že vybraná částka neskončí v provozních výdajích. Nicméně v této době tak skokový nárůst se mi nejeví ideální a stejně tak jsem očekával i větší diskusi," uvedl opoziční zastupitel Pavel Simkovič (STAN).

"Navýšení podnikatelským subjektům se bude odvíjet od velikosti jejich nemovitosti na území města a v průměru to budou výrazně vyšší částky než u bydlení občanů, které má běžnou výměru," uvedl mluvčí radnice Tomáš Melzer.

Město dá díky vyšším daňovým příjmům o 15 milionů korun více na rozvoj místních částí. "Celkově tak obyvatelé místních částí budou prostřednictvím svých jednotlivých komisí rozhodovat každoročně o částce 40 milionů korun. Navýší se i rozpočet projektu Tvoříme Zlín, o kterém rozhodují občané ´vnitřního´ Zlína. Pro posílení participativního rozpočtu Tvoříme Zlín se vyčlení další dva miliony korun na celkových sedm milionů korun. Navíc bude pomocí Fondu prorodinných aktivit nově zavedena podpora komunitního života ve vnitřním Zlíně. Fond se ročně navýší o 500.000 korun, které budou obyvatelé moci využívat s podporou kanceláří města na akce podporující setkávání a rozvoj komunit," uvedl mluvčí.

Vedení města chce podle primátora Jiřího Korce (ANO) dát obyvatelům signál, že část příjmů z daní bude směřovat tam, kam si lidé přejí. "Tedy přímo do míst, kde žijí a znají problémy nejlépe. Samozřejmě bychom nejraději žádné daně občanům ani firmám nenavyšovali, ale bohužel město Zlín některé své příjmové položky mnoho let nezvyšovalo. Tím se poměrově k celkovým příjmům města značně snížily, a proto je nutné takové příjmy zvyšovat jednou za čas skokově, aby město bylo i do budoucna schopno provozovat jednotlivé městské instituce a hlavně investovat a co nejlépe udržovat svůj majetek od budov až po chodníky," uvedl Korec. Město chystá velké investice, jako je rekonstrukce náměstí či Velkého kina, stát budou stovky milionů korun.