Mercedes

Zlín vyčlenil 50 bytů pro přechodné ubytování uprchlíků, mají zdarma MHD

Zlín 17. března (ČTK) - Radní města Zlína rozhodli o vyčlenění 50 bytů, které jsou nyní určené k rekonstrukci, pro přechodné ubytování ukrajinských uprchlíků. Váleční uprchlíci budou mít také zdarma městskou hromadnou dopravu (MHD). V tiskových zprávách to dnes ČTK sdělil mluvčí zlínské radnice Tomáš Melzer.

"Rada města vyčlenila 50 bytů určených k rekonstrukci pro uprchlíky ukrajinské národnosti či rodinné příslušníky zaměstnanců ukrajinské národnosti zaměstnavatelů s působností ve Zlíně, kterým bylo uděleno speciální dlouhodobé vízum či probíhá řízení o jejich žádosti o toto vízum," uvedla náměstkyně primátora Kateřina Francová (STAN).

Byty pro ukrajinské uprchlíky budou pronajímány prostřednictvím církve či neziskové organizace a zlínských zaměstnavatelů. Podmínkou je, aby alespoň jedním členem rodiny bylo dítě mladší 18 let. Nájemné bylo stanoveno ve výši 80 korun za metr čtvereční měsíčně, v případě bytů na Obecinách 65 korun za metr čtvereční.

"Městské byty byly vyčleněny pro překlenutí počátečního a tedy nejtěžšího období pro uprchlíky z Ukrajiny. Smlouvy budou uzavírány maximálně do konce tohoto roku. Další postup bude záviset na dalším vývoji situace," uvedl primátor Jiří Korec (ANO). Město vlastní zhruba 2000 bytů. Postupně je rekonstruuje a přiděluje je podle pořadníku občanům města Zlína. Aktuálně je pro obyvatele města připraveno k předání přibližně 40 bytů.

Uprchlíci mají také zdarma MHD, dostanou půlroční časové kupony pro všechna tarifní pásma. "Dopravní podnik povede evidenci uprchlíků, kterým byly tyto kupony vydány, a celkovou cenu těchto kuponů ve výši dle platných tarifních podmínek bude po skončení kalendářního měsíce fakturovat městu Zlín. Kupony lze vyřídit na všech předprodejních místech," uvedl mluvčí. Uprchlíci se mohou při vyřízení prokazovat cestovním pasem, hraniční průvodkou nebo speciálním vízem pro válečné uprchlíky z Ukrajiny.