Komatsu potřebu bagr

Zlín nepostavil za čtyři roky žádné byty, zástupci opozice to městu vyčítají

Zlín 3. července (ČTK) - Krajské město Zlín nepostavilo za uplynulé čtyři roky žádné byty. Zástupci opozice to vedení města vyčítají. Podle primátora Jiřího Korce (ANO) se město zaměřilo na rekonstrukci bytů a zahájilo projektování nových. "Město nemělo pozemky k bydlení ve svém vlastnictví určené k prodeji, naopak na těchto pozemcích chystáme projekty právě pro bytovou výstavbu," uvedl Korec. Město má ve svém vlastnictví téměř 2000 bytů.

"Byty jsou určeny převážně pro seniory a sociálně slabé. V bytech je vysoká fluktuace, což považuji za ´zdravý proces´, mladí lidé odcházejí do vlastních bytů. Ročně přidělíme asi 150 bytů, čekací doba na byt pro lidi ze Zlína, kteří jsou v bytové nouzi, je v průměru rok, při vysoké potřebě i výrazně kratší," uvedla náměstkyně primátora Kateřina Francová (STAN). Výstavbu obecních bytů podle ní město zvažuje. "Jsme připraveni, neboť poptávka je po větších bytech 3, 4+1. Pozemky pro výstavbu rodinných domů připravujeme v rámci potřebné změny územního plánu," uvedla Francová. Město má připravený projekt družstevního bydlení v lokalitě Slanice s 31 byty. Projekt je však podle Francové pozastavený kvůli vysokým úrokovým sazbám, o jeho dalším osudu se zřejmě rozhodne po volbách.

Město vede koalice hnutí ANO, STAN, lidovců, ODS a Pirátů. V opozici je hnutí Zlín 21, uskupení Rozhýbejme Zlín, které tvořili Soukromníci, Svobodní a Nezávislí, a SPD. Lídr SPD a zastupitel Pavel Sekula kritizuje, že město byty nestaví. Podle něj by nemělo prodávat pozemky pro výstavbu bytových domů soukromým developerům, ale mělo by byty samo stavět. Bytové domy by podle Sekuly mohly stát na sídlišti Jižní Svahy, v Bartošově čtvrti nebo v Malenovicích.

Některá města v kraji se snaží zvýšit počet bytů. Kroměřížská radnice přestavuje sídlo bývalé vojenské správy v Havlíčkově ulici na startovací byty pro mladé lidi a na byty pro seniory. Vzniknou tam tři desítky bytů, v budově bude mít také zázemí městská policie. Otrokovice na Zlínsku zbourají staré bytové domy v lokalitě Hurdisky, na jejich místě plánuje město výstavbu tří bytových domů celkem s 42 byty. Města také prodávají pozemky. Radnice ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku nabídla developerům k prodeji pozemky o rozloze asi 5000 metrů čtverečních v lokalitě Štěpánov. V rámci Rezidence Štěpánov by tam měly vyrůst čtyři bytové domy s celkem 56 byty.

Bytová výstavba ve Zlínském kraji loni podle Českého statistického úřad mírně vzrostla. Začalo se stavět 1793 bytů, což bylo meziročně o 5,6 procenta více. Předloni bytová výstavba v kraji klesla, stavební sezonu poznamenala také pandemie koronaviru. Počet zahájených staveb bytů byl loni druhý nejvyšší od roku 2007, kdy se začalo stavět 2010 bytů. Od té doby jich nejvíce bylo v roce 2019, kdy zahájených 1860 bytů znamenalo meziroční nárůst téměř o 25 procent. V roce 2020 se začalo v kraji stavět 1698 bytů. Loni bylo v kraji dokončeno 1469 bytů, což bylo o 0,6 procenta méně než v předchozím roce. Předloni stavbaři v kraji dokončili stavbu 1478 bytů, o rok dříve jich bylo 1563. Předloňský údaj byl druhý nejvyšší od roku 2009, kdy bylo v kraji dostavěno 1894 bytů.