Zlín chce změnit vzhled lokality zvané Šmoulí město, nabízí pronájem pozemků

Zlín a (ČTK) - Vedení města Zlína chce změnit vzhled lokality na sídlišti Jižní Svahy zvané Šmoulí město. V drobných, spíše zastaralých stavbách jsou bary, hospůdky či cukrárna. Radní města schválili záměr na pronájem pozemků pod objekty. Do soutěže se mohou přihlásit majitelé objektů i další zájemci. Bude možná rekonstrukce objektů nebo výstavba nového objektu či objektů. Současní provozovatelé, kteří jsou na pozemcích města v nájmu, s tím nesouhlasí, založili spolek Šmoulí město Zlín. "Soutěž vnímám jako nefér krok," řekl dnes zastupitelům předseda spolku Tomáš Pantlík.

Provozovatelé podniků usilují o zachování svých provozoven. Když město loni oznámilo plány na obnovu lokality, byli proti ukončení nájemních smluv a zbourání staveb, založili spolek a sepsali petici na svou podporu. Navrhli možné úpravy Šmoulího města, s vedením města se ale nedohodli a radní vyhlásili záměr na pronájem pozemků o celkové ploše asi 5600 metrů čtverečních.

Primátor Jiří Korec (ANO) připomněl, že město má možnost vypovědět nájemní smlouvy s tříměsíční výpovědní lhůtou. "Místo toho jsme se chtěli s majiteli setkat," uvedl Korec. Město po provozovatelích chtělo, aby v případě, že soutěž vyhraje jiný zájemce, lokalitu vyklidili. Město podle primátora také nabízelo, že by prostor uvedlo do původního stavu. K dohodě nedošlo a rada vyhlásila záměr na pronájem lokality. "Současní majitelé se mnohou přihlásit jako jiní, je to maximálně otevřené," uvedl Korec. Pokud zvítězí jiný zájemce než současní nájemníci, dostanou výpovědi ze smluv.

Pantlík dnes na zastupitelstvu zopakoval, že spolek má zájem o obnovu lokality ve spolupráci s městem. "Všichni, co v lokalitě působí, investovali spoustu času a peněz. Je pravda, že lokalita si zaslouží renovaci, ale město inkasovalo jen na nájmu kolem 15 milionů korun, naproti tomu do lokality nedalo ani korunu a teď se diví, jak to tam vypadá," uvedl Pantlík.

"Investorskou soutěž vnímám jako nefér krok, který nerespektuje stávající vlastníky, kteří chtějí investovat vlastní prostředky a čas do vlastních nemovitostí, a to v koordinaci s městem. Bohužel, investorská soutěž od začátku působí jako něco připraveného pro již vybraného jedince," uvedl Pantlík.

Náměstek primátora Pavel Brada (ANO) uvedl, že Šmoulí město bylo pronajato od roku 1993 do roku 2003. "Všechny subjekty, které do toho vstupovaly, věděly, že je to na dobu deseti let, jsou tam nakonec trojnásobek. Současný stav však rozhodně není výkladní skříní města," uvedl Brada.

Ohledně náplně objektů či objektu v nové podobě jsou možnosti podle Korce velmi otevřené. Nesmí tam být kasino či erotické služby. Preferovány budou menší provozovny s prodejem zboží a služeb pro co největší spektrum obyvatel. S vybraným zájemcem uzavře město smlouvu o nájmu pozemku a právu stavby na 20 let. Nabídky bude možné podávat do 10. května. Pořadí nabídek stanoví hodnotící komise jmenovaná radou města, o výběru nabídky rozhodnou radní. Zastupitelé města dnes o ničem nerozhodovali, vzali na vědomí petici s více než tisícovkou podpisů.