Cime 3 kvartal 2024

Získání hypotéky bude od října podléhat přísnějším pravidlům

Praha 12. června (ČTK) - Česká národní banka rozšíří od října pravidla pro poskytování hypoték o požadavky na výši příjmu domácnosti. Opatření by se podle analytiků mohlo dotknout až třetiny žadatelů o hypotéku, podle ČNB to bude ale výrazně méně. Podle developerů a realitních kanceláří zpřísnění pravidel povede ke zdražení nájemného hlavně ve větších městech.

ČNB dnes určila, že výše dluhu žadatele by nově neměla překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu. Žadatel by měl současně na splátku dluhu vynakládat maximálně 45 procent svého měsíčního čistého příjmu. Opatření je zaměřeno především na nové úvěry. Pravidla pro výši úvěru k hodnotě zastavené nemovitosti ponechala ČNB beze změny.

Limit u ročního příjmu by podle výpočtů ČNB nesplnilo zhruba osm procent úvěrů. V případě splátky a měsíčního příjmu podmínky nesplňovalo ve druhém pololetí loni zhruba sedm procent úvěrů.

Zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték o požadavky na výši příjmu omezí podle analytiků přístup k vlastnímu bydlení hlavně jednotlivcům s nižším příjmem a mladým rodinám s dětmi žijících z jednoho příjmu. Bydlení v Praze a Brně a jejich okolí, kde jsou ceny nemovitostí vzhledem k příjmům nejvyšší, se tak pro ně stane méně dostupné. "Ve zbytku Čech to nebude vzhledem k nižším cenám nemovitostí zas tak velký problém. I pro mladé zde je ale řešení, a to žádat o úvěr společně s partnerem nebo požádat o finanční pomoc rodinu," řekla ČTK analytička Raiffeisenbank Helena Horská.

Například u bytu za šest milionů korun, kdy klient dává pětinu vlastních zdrojů a bere si úvěr 4,8 milionu korun se splatností 30 let, úrokovou sazbou 2,3 procenta a měsíční splátkou 18.512 Kč, bude potřebovat příjem 45.000 korun čistého měsíčně. Při dnešních podmínkách by mu stačil příjem okolo 30.000 Kč čistého, vypočetl hypoteční specialista společnosti Chytrý Honza Daniel Horňák.

K omezení trhu vedl ČNB rychlý růst cen nemovitostí i objemu úvěrů na bydlení. Při zhoršení ekonomického vývoje by se totiž mohla řada domácností s hypotékou dostat do problémů se splácením, což by se dotklo následně i bank. ČNB mimo jiné upozornila, že růst cen nemovitostí byl loni nejvyšší v EU. České domácnosti mají aktuálně úvěry na bydlení za 1,174 bilionu Kč. "S tím, jak růst cen bydlení předstihuje zvyšování příjmů domácností, se dlužníci stávají zranitelnějšími. Zároveň roste pravděpodobnost, že o úvěr budou čím dál více usilovat rizikovější žadatelé," uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Veškerá omezení hypoték ze strany ČNB mají podobu doporučení bankám, protože dosud neexistuje zákon, jímž by si centrální bankéři mohli tato pravidla vynutit. Banky se nicméně těmito doporučeními většinou řídí. ČNB se snaží prosadit novelu zákona, jež by doporučení přeměnila v povinnost.

ČNB dnes také oznámila, že banky budou odvádět více do rezerv na ochranu úvěrového trhu. ČNB totiž zvýšila tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy na 1,5 procenta. Sazbu, která platí pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry, stanovuje pravidelně každé čtvrtletí s účinností za rok. Dnes zveřejněné rozhodnutí je tedy platné od 1. července 2019.

Celkově české banky podle testů ČNB zůstávají vysoce odolné i vůči potenciálním negativním šokům včetně hluboké recese. Analýzy však současně naznačují nárůst rizik spojených s aktuálně "dobrými časy", kdy banky i klienti vnímají rizika jako zanedbatelná.

Průměrná úroková sazba hypoték letos v dubnu stoupla na 2,51 procenta z březnových 2,46 procenta, jejich růst tak zpomalil. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Předloni v prosinci byla sazba na minimu 1,77 procenta. Počet klientů, kteří uzavřeli v dubnu hypotéku, v meziměsíčním srovnání klesl o 1191 smluv na 7896. Meziročně klesl o 659. V dubnu lidé uzavřeli hypotéky za 16,871 miliardy korun. V březnu byly objemy hypoték o 2,376 miliardy vyšší, takže šlo o značný pokles. V meziročním srovnání objemy také klesly.