husqvarna

Zimní počasí a mráz mohou částečně omezovat stavební práce, uvedli stavbaři

Praha (ČTK) - Současné zimní počasí a mráz mohou částečně omezovat stavební práce, přesto by harmonogram prací neměl být významně narušen. Část prací totiž mohou firmy, pokud je to možné, přesunout do interiéru nebo pod zem, kde jsou dopady počasí méně znatelné. ČTK to dnes sdělili zástupci oslovených stavebních firem. Podle nich firmy své pracovníky v zimě vybavují nejen ochrannými pomůckami, ale také teplými nápoji. Stavebníci pak mají v zimním období pauzy v zahřívárnách nebo kratší pracovní dobu.

"Jsou technologie, které v mrazivém počasí provádět nelze, pokud má být dodržená kvalita. Pokud však lze provést nějaké zimní opatření, typicky zakrytí proti sněhu, uzavření prostoru a jeho temperování, pak se snažíme v pracích pokračovat. Pokud to proces výstavby zrovna dovoluje, tak upřednostňujeme práci v podzemí a interiérech," uvedl mluvčí Metrostavu Radim Mana.

Po technologické stránce například mráz negativně ovlivňuje takzvané mokré procesy. V zimě tak například stavbaři ze Skansky nepokládají asfalt a neprovádějí ani zemní práce. Podle mluvčího společnosti Ondřeje Šucha ale práce na pozemních stavbách fungují bez omezení. "Při plánování staveb počítáme s tím, že v zimním období jsou některé druhy prací omezené, harmonogramy současný mráz neohrožuje. Například celý cyklus výroby, dopravy a ukládání betonu na stavbách běží bez problémů, jde o mírně upravený technologický postup a neustálou kontrolu kvality," dodal Šuch.

Nízké teploty a sníh přesto mohou být pro stavbaře problémem, který práci komplikuje a může ji v určitých případech i prodloužit. "Jako příklad bych mohl uvést námi nedávno dokončenou rekonstrukci Zvíkovského mostu. V době, kdy jsme měli pokládat finální asfaltový povrch, byl vyhlášen kalamitní stav a místo asfaltování dělníci několik dnů odhazovali sníh. Zprovoznění mostu se tak protáhlo z 11. prosince na 18. prosince," řekl ČTK mluvčí Hochtiefu Michal Talián.

Prostředky vynaložené na práci v zimě sebou také nesou větší náklady. Ty se podle Edity Novotné ze Strabagu mohou propsat do finální ceny stavby. Kromě výbavy pro pracovníky může jít například o zastřešení stavenišť s vyhříváním. "Záleží tedy na konkrétním projektu, zda s ohledem na požadované termíny dokončení je rozumné takové dodatečné náklady vynakládat, nebo je efektivnější práce v zimním období přerušit," sdělila Novotná.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu se v jihovýchodní polovině Česka budou noc na čtvrtek a ráno ještě hodně chladné, teploty klesnou pod minus 12 stupňů Celsia, na severovýchodě ojediněle spadnou i na minus 15 stupňů. V následujících dnech se teploty v noci budou pohybovat mezi nulou a minus šesti stupni. V denních hodinách teploty vystoupají maximálně na pět stupňů.