husqvarna

Zeměměřičský úřad asi bude státní mapy dávat bezplatně jako otevřená data

Praha 7. července (ČTK) - Zeměměřičský úřad, který spravuje státní mapy a databázové údaje, bude tyto informace poskytovat bezplatně jako otevřená data. Omezený přístup k nim bude pouze kvůli ochraně kritické infrastruktury podle krizového zákona. Změnu zavádí novela zeměměřičského zákona, jejíž vládní návrh dnes v prvním kole projednávání podpořila Sněmovna. Dostane ji k posouzení zemědělský výbor, který na ni bude mít prodlouženou tříměsíční lhůtu.

Výsledky zeměměřičských činností, které udělají katastrální úřady, by podle novely už neověřovali soukromí zeměměřičtí inženýři, ale samy katastrální úřady.

Nově budou muset podle návrhu poskytovat geografická data úřadu všechny orgány veřejné moci a naopak k nim budou mít všechny tyto instituce přístup zdarma. "Od navrhovaného řešení se očekává, že odstraní překážky a vytvoří předpoklady a pro další rozvoj geograficky orientovaných informačních systémů veřejné správy," dodává důvodová zpráva.

Novela je téměř totožná s předlohou, kterou v září 2020 připravil kabinet Andreje Babiše (ANO). Sněmovna ale tuto úpravu v minulém volebním období nestihla projednat. Aktuální novela se od původní verze liší pouze ve vymezení informačního systému digitální mapy veřejné správy.

Vláda Petra Fialy (ODS) v novele odkazuje na ustanovení ze stavebního zákona, podle něhož již vlastník technické infrastruktury nemůže na žadateli požadovat úhradu nákladů spojených s poskytnutím údajů. Jako otevřená data budou data poskytována bezplatně.

Zeměměřičský úřad má podle údajů v důvodové zprávě přijít o přibližně pět milionů korun ročně. To se má vykompenzovat přínosy, které by měl stát mít například zdaněním činností soukromníků, u kterých se využití geoprostorových informací pozitivně projeví na jejich příjmech. Náklady se sníží i tím, že úřad nebude muset tyto údaje spravovat zvlášť pro jiné úřady.