Cime 2 kvartál 2024

Železničáři letos na jižní Moravě opraví budovy za 100 milionů

Brno 10. února (ČTK) - Správa železnic letos plánuje v Jihomoravském kraji zahájit nebo dokončit opravy sedmi výpravních budov za více než 100 milionů korun. Do konce března má být hotovo například v Hrušovanech nad Jevišovkou-Šanově na Znojemsku, kde dělníci dodělávají fasády se zdobnými prvky a uvnitř vzniká nové zázemí pro cestující. Rekonstrukce vyjde na 33,5 milionu korun, řekla ČTK mluvčí železničářů Radka Pistoriusová. Další velká oprava čeká budovu ve stanici Sokolnice-Telnice na Brněnsku.

Starosta Šanova Petr Škarek rekonstrukci vítá. "Vlak pořád využívá spoustu lidí a myslím, že by se železniční doprava neměla utlumit, ale právě naopak. Před budovou vznikne také nový autobusový terminál a my navážeme svými investicemi do vodovodu a odkanalizování. Řešíme také projekt na novou lávku přes kolejiště. Pro cestující je teď nádraží sice trochu limitující, ale stojí za to se zakousnout a pak bude oblast opravdu pěkná," uvedl Škarek.

V květnu počítají železničáři s dokončením budovy v Ivanovicích na Hané na Vyškovsku. "Už je hotová oprava obvodového pláště, střechy, oken a dveří. Pokračuje výmalba a oprava podlah a omítek. Náklady činí 19,9 milionu korun. V červenci by pak měla skončit oprava ve Vracově na Hodonínsku za 6,6 milionu korun a v srpnu ve Vyškově na Moravě za devět milionů korun," uvedla Pistoriusová.

V květnu plánuje Správa železnic zahájit rekonstrukci výpravní budovy Sokolnice-Telnice. Objekt bude mít nové dveře, okna, fasádu či prostor pro občerstvení a WC pro imobilní. Celkové investiční náklady činí 33 milionů korun, hotovo má být v polovině příštího roku.

Prostory si ponechají historický ráz i po modernizaci, což ocenil starosta Telnice František Kroutil. "Žádali jsme o opravu asi před pěti lety, protože budova hyzdí celou čtvrť, je vlhká, s opadanou omítkou a sem tam rozbitým oknem. Konečně jsme se dočkali a doufám, že po opravě bude budova připomínat původní podobu starobylejšího vzhledu," řekl starosta.

Také v Telnici obec práce železničářů využila k připojení svých investic a do začátku prázdnin vznikne u nádraží nové parkoviště pro 42 aut a stání pro kola. "Dosud tam v podstatě parkovací místa nejsou. Už jsme vysoutěžili zakázku za 4,6 milionu bez daně a v pátek předáváme staveniště zhotoviteli. Nedaleko jsme také vysadili nový park se 200 stromy a celou oblast jsme pojmenovali Nádražní čtvrť. Chceme, aby se propojila obec a odlehlejší nádraží," dodal Kroutil.

Správa železnic opraví také budovy v Novosedlech a Šakvicích, kde železničáři předpokládají zahájení prací ve 3. čtvrtletí letošního roku. Dělníci pracují také v budově brněnského hlavního nádraží, které vlastní České dráhy. Do konce letošního roku by měli být hotoví v levém křídle.