Cime 2 kvartál 2024

Ze starých trámů klubu Moulin Rouge v Brně, který stavbaři bourají, budou kytary

Brno 16. března (ČTK) - Staré trámy z erotického klubu Moulin Rouge, který nyní stavbaři bourají, v Brně čeká druhý život. Kytarář Jan Fic s kolegy z nich vyrobí hudební nástroje. Ficova značka Red Bird Instruments často využívá materiál "s příběhem", třeba právě trámy z historických staveb nebo dřevo z barové desky legendárního brněnského klubu Kabinet múz.

"My se vždycky snažíme vyhledávat zajímavá dřeva, respektive demolice nebo rekonstrukce zajímavých budov v okolí. Takže jakmile jsme se dozvěděli o demolici Moulin Rouge, začali jsme vymýšlet, jak získat aspoň kousek dřeva z téhle budovy," řekl ČTK Fic.

Jeho výřečná kolegyně Lucie Přichystalová se na místě domluvila se stavbaři. Poskytli hromádku nařezaných trámů, které by jinak skončily v kontejneru. Bude z nich zhruba deset kytar. "U dřev s takhle výjimečným příběhem to nechci s kvantitou přehánět, aby pak ty kytary vzhledem k počtu vyrobených kusů neztratily na svojí exkluzivitě," popsal Fic.

Noční klub Moulin Rouge na rohu Slovákovy a Kounicovy ulice v centru Brna byl jedním z ikonických pozůstatků 90. let ve městě. Postupně jde k zemi, na jeho místě vyroste bytový dům. Přestavba podle investora nebyla vzhledem ke stavu a dispozicím objektu možná.

Značka Red Bird Instruments má dílnu v obci Rybníky na Znojemsku, kytary jsou výsledkem ruční práce. Fic o svých kytarách hovoří jako o "moderním retru" nebo o vintage stylu. Tvar a technické řešení volně odkazuje k historickým vzorům, povrchová úprava často přiznává praskliny či jiné nedokonalosti materiálu. Cílem není vyrobit naleštěný nástroj pro hudební velkoprodejny, důležitější je "duše" kytary.

Dřevo z Moulin Rouge zaujalo fanoušky značky na sociálních sítích. Někteří s nadsázkou píšou, že kytary budou mít vykřičený zvuk, další vyjadřují obavu, aby kytara nevyžadovala každých pět minut nalepit tisícikorunu na některou svou oblinu, zazněl i návrh názvu pro nový model: Rouge Bird.