Komatsu potřebu bagr

Zdražení staveb a materiálů zvýší náklady na budoucí investice a omezí je

Plzeň 25. července (ČTK) - Plzeňský kraj ani větší města v regionu s výjimkou Tachova zatím nehlásí zásadní tlak na zvýšení cen nasmlouvaných staveb. Rapidní nárůst cen stavebních prací a materiálů ale podle kraje i starostů určitě zvýší náklady na stavby v příštích měsících a omezí budoucí investiční plány. Nedostatek materiálu zatím stavby nezpožďuje ani je neruší, zjistila ČTK.

"V tuto chvíli žádné investice neškrtáme. Problém nastává u připravovaných projektů, kde dochází k navyšování rozpočtů, což může způsobit do budoucna omezení počtu investičních akcí," řekla mluvčí kraje Eva Mertlová. Podle ní zatím u dohodnutých zakázek s uzavřenými smlouvami kraj tlak necítí, ale u nových soutěží se vyšší ceny už začínají projevovat. Nedostatek materiálu částečné zpožďuje provádění prací, není to ale zatím běžný jev. Plán investic na příští rok bude vytvářen s ohledem na danou situaci, uvedla.

Plzeň zatím nemusí kvůli rapidnímu růstu cen materiálů a prací škrtat nebo omezovat žádnou stavbu. Město ale cítí od dodavatelů tlak na zvyšování dohodnutých cen zakázek a na vícepráce. "Ale zatím řešíme pouze jeden případ, a to v úrovni upozornění na zvyšující se ceny materiálů, v posledních třech měsících jsme žádnou velkou soutěž nevypisovali," řekl vedoucí odboru investic Pavel Grisník. Nedostatek materiálu zatím žádnou stavbu nezpozdil, všechny se drží původních harmonogramů.

"Situace je neúnosná. Zahájené akce firmy chtějí navyšovat, jinak nebudou pokračovat, u vysoutěžených akcí nechtějí podepsat smlouvy za vysoutěženou cenu. Cenové nabídky platí maximálně týden. Přitom jsme v době snížených příjmů (vinou koronakrize). Z toho vyplývá, že je lepší nic nezahajovat a řešit pouze havárie," řekl starosta Tachova Ladislav Macák (Patrioti Tachova). Město chce letos určitě zahájit závěrečnou etapu obnovy své jízdárny ve Světcích, která si má vyžádat asi 75 milionů Kč, a rekonstrukci areálu Kina Mže se společenskými sály za 67 milionů Kč. "Věřím, že je zahájíme. Obě akce jsou vysoutěžené a připravené, ale chybí nám křišťálová koule," uvedl.

Domažlice zatím nemusely škrtat nebo omezovat investice. "Nicméně budeme tak muset s největší pravděpodobností učinit příští rok," řekl starosta Zdeněk Novák (Sdružení pro město Domažlice). Město už pociťuje od dodavatelů tlak na zvyšování dohodnutých cen zakázek nebo na vícepráce. "V nových soutěžích, které běží, se zatím vyšší ceny neprojevují," uvedl. Podle Nováka by měl letošní rozpočet růst nákladů zvládnout. "Na příští rok budeme muset investiční akce plánovat opatrně, i když v současné době je situace dost nepřehledná a budoucí vývoj značně nejistý," uvedl. Investiční plán nemají ještě Domažlice hotový, a proto nelze hovořit o konkrétních redukcích. Spíše to bude, jako ostatně každý rok, o prioritách, řekl starosta.

V Rokycanech se zatím u rozjetých akcí tlak na zvyšování cen neprojevil. "Ale právě chystané akce, například vodovod ve Švermově ulici, už ukazují značný nárůst cen oproti původně očekávanému rozpočtu. Navýšení rozpočtu tak bude muset řešit a schválit zastupitelstvo," řekla mluvčí radnice Tereza Maixnerová. Nedostatek materiálu zatím nezkomplikoval žádnou akci, ale třeba u zateplení obchodního domu, které má být hotové do konce roku, už stavební firma městu oznámila, že nemůže sehnat izolační materiál. "Zatím ale nepočítá s tím, že by to investici protáhlo," uvedla. Rokycany se zatím podle mluvčí nechystají redukovat investiční plány na příští rok.