Komatsu potřebu bagr

Zdravé tělo v zdravém domě

Vaše zdraví ovlivňuje i zdraví vašeho domu

Dlouhé slovní spojení „kvalita vnitřního prostředí“ se skloňuje stále častěji, protože už nelze ignorovat fakta svědčící o souvislosti mezi zdravím domu a fyzickým a duševním zdravím jeho obyvatel.

Azbestové střechy jsou, naštěstí, až na výjimky minulostí, to ovšem neznamená, že jste doma pod svou střechou v bezpečí.

Kvalitu bydlení ovlivňuje mnoho dalších faktorů – vlhkost, prašnost, hlučnost, materiály použité na stavbě, ale také na nábytku, proudění vzduchu či tok světla. To vše spolu vytváří buď zdravou, nebo naopak nemocnou budovu.

Syndrom nemocných budov, anglicky sick building syndrom, SBS, definovala Světová zdravotnická organizace (WHO) již v roce 1982. „Samozřejmě, nejde o nemocné budovy v pravém slova smyslu, ale o stavby, ve kterých se pobyt negativně projevuje na lidském zdraví. Velice oceňujeme, že se stále více pozornosti soustřeďuje nejen na energetickou náročnost budov, ale také na jejich celkové zdraví. Je to cesta, jak lidi edukovat o vlivech jednotlivých materiálů použitých na stavbě, na jejich zdraví a kvalitu života,“ je přesvědčen Lukáš Kmenta, country manažer HBS pro Slovenskou a Českou republiku.

Plísně a jiné projevy

Některé projevy „nemoci“ domu jsou zřejmé na první pohled. Jsou to například plísně a výskyt hub. Spóry těchto mikroskopických organismů přitom způsobují zdravotní problémy, které se projevují například ve formě alergií, ale také postižením jater, srdce či plic. Nebezpečí výskytu plísní a hub tkví i v tom, že pokud jsou již i jednoznačně viditelné, tak na povrchu žijí a zdraví lidí ovlivňují již delší dobu.

Dalšími důsledky nemocné budovy jsou bolesti hlavy, únava, suchá a podrážděná sliznice, kůže či oči, poruchy soustředění, ale i spánku, které se vyskytují, aniž by byla zjištěna jiná fyziologická příčina.

Zaměřeno na zdraví

Jedinou fungující cestou, která vede k eliminaci vlhkosti a vzniku plísní na domě a v domě, je správné zaizolování stěn a střechy vhodnými materiály.

To jsou takové, které nejen prokazatelně neškodí zdraví, ale mají dlouhou životnost, a navíc jsou přátelské k životnímu prostředí – způsobem svého vzniku i tím, jak se s nimi nakládá po skončení životnosti.

„Tvorbě a šíření plísní a bakterií v interiéru lze zabránit pouze dokonale těsnou izolací. Zatímco při použití vaty nebo vlny zůstávají nezaizolovaná nebo slabě zaizolovaná místa, kde se následně tvoří tepelné mosty, dochází ke srážení vlhkosti a tvorbě plísní, izolace chytrou pěnou vytváří kompaktní povrch, všude stejně odolný vůči vlhkosti, hluku, prachu, ale i radonu,“ vysvětluje L. Kmenta.

Zdravá umělotina?!

Na první poslech PUR pěna, tedy pěna z polyuretanu, nezní jako materiál přátelský k životnímu prostředí.

„Opak je pravda. PUR pěna se vyrábí recyklací PET lahví neboli zpracováním odpadu. Doporučuji vybírat si takovou, která má několik certifikátů od nezávislých profesionálních sdružení, potvrzujících její kvalitu a zdravotní nezávadnost,“ uvádí věci na správnou míru odborník z HBS.

Podle jeho názoru jsou spolehlivými a kvalitu garantujícími certifikačními autoritami například britská BBA (British Board of Agrément), KIWA či Byggvarubedömningen. Značka CE by měla být u výrobků umístěných na evropském trhu samozřejmostí.

„Výrobci stříkané pěny, kterým reálně záleží na kvalitě bydlení lidí, ale také na životním prostředí, které souvisí s kvalitou bydlení, dělají aktivity na podporu udržitelnosti a ekologické rovnováhy na planetě. Byli jsme součástí projektu na obnovu Tatranského národního parku, při kterém se za každý aplikovaný sud stříkané pěny vysadilo několik stromků v konkrétní lokalitě,“ pokračuje L. Kmenta.

Další úpravy

K ozdravení bydlení a zdravému domu vedou i další cesty, a ne vždy se musí jednat o velké změny.

„I relativně malé interiérové ​​úpravy, při kterých se použijí například lepidla nebo omítky, které dokáží absorbovat kročejový hluk, mohou přinést velký efekt,“ říká Branislav Augustín, odborník na obnovu budov ze Sika Slovensko. „Často jsme však svědky snahy o maximální efektivnost za minimální náklady, přičemž výsledkem obnovy není zvýšená, ale snížená kvalita života lidí.“

Odborníci na kvalitu bydlení proto doporučují využívat při stavbě domů nebo jejich ozdravování funkční systémy a kvalitní materiály. A také myslet na to, že všechno se vším souvisí.

„Způsob a kvalita zateplení, oprava střechy, izolace, způsob vytápění, větrání a odvětrávání prostor, to vše spolu souvisí, vytváří systém, který zdraví buď prospívá, nebo škodí. Na to je třeba nezapomínat,“ uzavírá B. Augustin.

5 tipů, jak mít doma teplo a nezkrachovat

Věříte, že všechno zlé je k něčemu dobré? My ano! A proto jsme se rozhodli nevzdychat nad vysokými cenami energií, ale najít způsoby, jak být doma pořád v teple, a přitom nezkrachovat.

Výzvou nadcházející zimy je naučit se, jak efektivněji zacházet s energiemi, a přitom si stále zachovat komfort a životní úroveň.

Skutečně se to dá. Stačí využít následující tipy, které jsme dali dohromady na základě rad od odborníků.

A víte, co je další dobrá zpráva? Že když se nyní naučíme jinak využívat zdroje energie, dokážeme šetřit nejen v obdobích krize, ale i jindy. Naše peněženky i životní prostředí. To se vyplatí, ne?

Záclony tak akorát

I zdánlivé maličkosti dokáží do velké míry ovlivnit tepelný komfort v našich domech a bytech. Věděli jste například, že máte-li okno bez záclony, spotřebujete na vytopení místnosti více energie?

„Stejně však platí, že když je záclona příliš dlouhá a překrývá radiátor, který obvykle bývá pod oknem, také se energie na topení utrácí zbytečně,“ vysvětlil odborník na energie Jozef Pollág z PPA Power DS.

Tuto zimu tedy všem oknům sluší záclony „midi“ délky – akorát po parapetní desku.

Volný průchod

Přestože to návštěvám obvykle neukazujeme, čas od času každý z nás něco suší na radiátoru. Vysuší se to rychleji, někdy to navíc pomáhá zvlhčit suchý vzduch v místnosti.

Tuto zimu to však raději nedělejte, pokud chcete mít doma příjemně teplo, ale zbytečně neplýtvat energií na topení.

Naopak, je nejvyšší čas zkontrolovat topná zařízení (pokud jste tak dosud neučinili). Odvzdušnit radiátory, vyčistit komíny, provést revizi kotle, kamna, krbu... Kromě toho, že tím můžete předejít případným problémům, které se jako na potvoru obvykle vyskytnou během těch nejchladnějších dnů, čistá a dobře vyregulovaná topná soustava je jedním ze základů efektivního topení.

Teplo prostě nemá rádo překážky – ani v systému, kde se tvoří, ani v prostoru, který zahřívá.

Vlhkost v hlavní roli

Zjistili jsme také zajímavost, která se týká vlhkosti vzduchu. V bytech a bytových domech během zimy obvykle bojujeme se suchým vzduchem, který nás dráždí. Tak letos si na vyšší vlhkosti nechte záležet dvojnásob!

Proč? Neboť platí, že při vyšší vlhkosti a nižší teplotě máme pocitovou teplotu stejnou jako při nižší vlhkosti, ale vyšší teplotě. Řečeno jinak, při teplotě 21 °C a vlhkosti vzduchu 60 % máme stejnou tepelnou pohodu jako při teplotě 23 °C a vlhkosti vzduchu 30 %.

Takže uberte na topení, kupte si vlhkoměr jako zajímavý interiérový doplněk a několikrát denně větrejte průvanem, aby se dovnitř dostal studený vlhký vzduch. Výsledkem bude příjemné teplo, svěží vzduch a nižší účet za topení.

Skryté možnosti termostatu

Termostaty by se také tuto zimu mohly stát našimi dobrými kamarády. Velkou výhodu mají lidé s termostaty, které lze naprogramovat, ale za kratší konec nemusí tahat ani domy a byty s manuálním regulováním teploty v místnosti. Stačí si z pravidelného doteku s radiátorem udělat nový zvyk. „Při správném naprogramování termostatů lze ušetřit na teple až 30 %,“ tvrdí J. Pollág.

Jak na to? V době, kdy nejsme doma, je třeba snížit teplotu (na cca 18 °C) a před příchodem domů na dálku nebo po příchodu domů ji manuálně zase zvýšit na příjemnou pokojovou teplotu (21 °C).

Kromě šetření nákladů se nám bude navíc dobře spát. A když bude třeba, ráno si dáme na chvíli župan a teplé ponožky…

„Pokud v zimních měsících odjíždíte na delší dobu pryč, topení určitě nevypínejte, využijte opět termostat. Pokud byste dům či byt vůbec nevytápěli, při mrazivých dnech byste prochlazené zdi po návratu museli několik dní intenzivně vyhřívat. To by spotřebovalo mnohem více energie a peněz, než když prostor snížením stupňů na termostatu „temperujeme“ i v době delší nepřítomnosti,“ radí Lukáš Kmenta, Country manažer HBS pro Českou a Slovenskou republiku.

Je to těsné

Samozřejmě, nic z výše zmíněných tipů nebude dobře fungovat, pokud nám teplo uniká ven přes tepelné mosty – obvodové zdi, špatně utěsněná okna nebo nezaizolovanou střechu.

Řešit fasádu už letos zřejmě stihne málokdo, ale s okny a střechou se ještě dá něco udělat. Nejen starší, ale i nová okna někdy dobře nepřiléhají. Doporučujeme zkontrolovat to co nejdříve. Rychlým řešením je vyregulování systému zavírání nebo „vylepšení“ oken, případně i dveří těsnící páskou.

A pokud jde o střechu, věřte-nevěřte, dá se zaizolovat za 24 hodin! Stříkanou chytrou PUR pěnou. Ráno máte střechu bez izolace a večer jste už v teple.

„Tento způsob izolace zažívá momentálně boom po celém světě, protože stavebníci a developeři pochopili, že je to rychlé řešení, které vydrží několik desetiletí. Je zdravotně nezávadné, šetrné k životnímu prostředí, protože PUR pěna se vyrábí recyklací plastových lahví, a kromě skutečně plnohodnotné izolace vlhkosti, hluku a prachu navíc do velké míry chrání vaši střechu před tím, aby se do ní na zimu nastěhovali hlodavci,“ vysvětlil Lukáš Kmenta, z Huntsman Building Solutions.

Být v teple a bez myší na střeše, to vypadá jako docela fajn zima...