Cime 2 kvartál 2024

Zdopravy.cz: Správa železnic opraví výpravní budovu nádraží Ostrava-Vítkovice

Ostrava 16. července (ČTK) - Správa železnic nechá opravit výpravní budovu železničního nádraží v ostravské části Vítkovice, která byla v roce 2020 prohlášena za kulturní památku. Využívat by ji měl úřad práce. Uvedl to dnes server Zdopravy.cz. Kdysi důležitý dopravní uzel pozbyl po útlumu průmyslu na významu. Budova postavená v bruselském stylu tak chátrá.

Budova se řadí mezi vrcholná díla architekta Josefa Dandy. Práce budou zahrnovat rekonstrukci obvodového pláště, nové uspořádání vnitřní dispozice objektu a venkovní úpravy přednádražního prostoru. Jejich zahájení se předpokládá ve druhé polovině příštího roku, předpokládané celkové náklady přesahují 400 milionů korun.

Nádraží je na takzvané Polanecké spojce, která spojuje ostravská nádraží Svinov a Kunčice, odkud dále pokračuje na Český Těšín. V prvních desetiletích provozu bylo nádraží významným dopravním uzlem. Denně ho využívaly tisíce lidí, kteří mířili za prací v těžkém průmyslu. Pro potřeby současné železnice je ale předimenzované a léta chátrá. V roce 2020 ministerstvo kultury prohlásilo výpravní budovu za kulturní památku.

O její budoucí funkci se léta diskutovalo. V plánu bylo například zřízení muzea dopravy, obchodního centra a naposledy také dislokovaného pracoviště Generálního finančního ředitelství. Nyní se projekt připravuje tak, aby mohl zhruba polovinu zrekonstruovaného objektu využívat Úřad práce ČR.

Pokladna, čekárna pro cestující a veřejné toalety budou po rekonstrukci budovy umístěné v úrovni prvního nástupiště, jako tomu bývalo v minulosti. Počítá se se zřízením výtahu, nájezdové rampy, ale například i úschovných boxů. Plocha zrekonstruovaného vestibulu bude řešena jako komerční prostor a nabídnuta k pronájmu.

V administrativním křídle zůstanou zachovány prostory pro technologie a pracovníky řízení provozu. Aktuálně se zpracovává projektová dokumentace pro společné povolení stavby, o jehož vydání chce Správa železnic zažádat v letošním roce.