Zdechovice připravují soutěž na opravu bývalého zámeckého pivovaru a lihovaru

Zdechovice (Pardubicko ) 4. února (ČTK) - Zdechovice připravují výběrové řízení na opravu bývalého zámeckého pivovaru a lihovaru. V historické budově má vzniknout společenský sál se zázemím. Práce by měly trvat dvě stavební sezony, řekl ČTK starosta Radomír Stříška.

"Náklady se budou pohybovat kolem 20 milionů korun. Máme požádáno o dotaci, ale výsledek žádosti zatím nevíme," uvedl Stříška. Zdechovice mají roční rozpočet zhruba 40 milionů korun, velkou část z toho tvoří příjmy za uložení odpadu na blízké velké skládce.

Zdechovický pivovar zmiňují listiny už počátkem 16. století. V 19. století výroba piva klesala, pivovar zanikl roku 1877 a začal se využívat jako lihovar. I ten však musel být časem uzavřen, symbolickou tečkou za existencí výroby lihových nápojů ve Zdechovicích byla likvidace zděného komína v 50. letech 20. století.

Zdechovice se mnoho let pokoušejí o opravu zámku. Po roce 1968 v něm byl umístěn 152. ženijní prapor sovětské armády a objekt značně utrpěl. Obec se jej sice snaží alespoň udržovat, přesto se stropy v několika místnostech propadly a musely se nahradit. Zdechovice si již před lety nechaly zpracovat studii na využití zámku pro bydlení, pro přestavbu se zatím nerozhodly.