Mercedes

Žďár nad Sázavou nabídne v září 27 parcel pro řadovky, na úřadě může být fronta

Žďár nad Sázavou 27. července (ČTK) - Radnice ve Žďáru nad Sázavou nabídne v září 27 pozemků pro stavbu řadových domů v ulici Vápenická. Cena za metr čtvereční je pevně daná na 2357 korun bez daně, rezervaci získá ten, kdo o ni požádá první. V minulosti se kvůli tomu na úřadě tvořily fronty. Město přesto nepůjde cestou aukce ani dražby, při nichž by cena pozemků mohla stoupnout, protože chce dát šanci většímu počtu lidí. Novinářům to dnes řekl starosta Martin Mrkos (Žďár-živé město).

"Chceme dát příležitost všem, jejichž ekonomická situace aspoň trošku umožňuje pozemek získat," řekl starosta. Jde o malé pozemky s rozlohou okolo 400 čtverečních metrů. Zvolená forma jejich rezervace obsahuje možnost fronty. "Která sice je náročná, možná v některých aspektech by se dalo říci nedůstojná, ale je spravedlivá," uvedl Mrkos. Podobný koncept prodeje použilo město před několika lety při prodeji parcel v Barvířské ulici.

Rezervace parcel bude možná od 12. září, městský úřad bude zájemce přijímat od osmi hodin ráno. Do deseti dnů od podpisu rezervační smlouvy musí kupující složit rezervační poplatek 250.000 korun. Domy by měly stát do tří let od získání stavebního povolení. "Další podmínkou je, že uživatelé té nemovitosti budou mít minimálně deset let trvalé bydliště ve Žďáru na Sázavou," řekl starosta. Podrobnosti budou od 1. srpna na webu města.

Stanovenou platbu za metr čtvereční pozemku ve městě označil starosta za velice příznivou vzhledem k tomu, že ceny nemovitostí poslední dobou výrazně stouply. Výrazné zdražení stavebních materiálů a prací a navýšení cen hypoték podle něj ale také možná odradí některé lidi, kteří o stavění dřív uvažovali. "Ale pořád si myslíme, že ten zájem bude vyšší," uvedl.

Ve Vápenické ulici jde o společný projekt města a developerské firmy, která bude ve stejné lokalitě stavět bytové domy. Město si podle starosty vymínilo, že určí podmínky prodeje parcel pro řadovky. Další informace k chystané zástavbě jsou v Katalogu bydlení, který shrnuje záměry zaměřené na bytovou výstavbu ve Žďáru nad Sázavou.