Cime 3 kvartal 2024

Žďár nad Sázavou chystá opravy budovy bývalého městského úřadu na náměstí

Žďár nad Sázavou 24. listopadu (ČTK) - Radnice ve Žďáru nad Sázavou připravuje na příští rok opravu bývalého městského úřadu na náměstí Republiky. Budova, již město pronajímá, není dost zateplená, při velkých deštích zatéká do oken. Na střechu by měly být umístěny fotovoltaické panely a celkově by se měl zlepšit vzhled domu. Stát to podle předběžných odhadů bude okolo 45 milionů korun. Město by na projekt chtělo dotaci. Uvedl to starosta Martin Mrkos (Žďár-živé město).

Práce by měly začít ve druhé polovině příštího roku. Projekt byl připravený už asi před sedmi lety, ale tehdy u něj vycházela dlouhá návratnost investice. "Protože to byly časy levných energií. Dneska se ta situace mění," řekl starosta. I po opravách má město v plánu budovu pronajímat jako komerční prostor. Teď dostává na nájemném přibližně dva miliony korun ročně.

Budova bývalého městského úřadu je podle dostupných údajů ze 70. let minulého století, úředníci se z ní odstěhovali v roce 2004. Na obložení byly použité takzvané boletické panely, které obsahují azbest. "Při rekonstrukci se musí postupovat velice opatrně," uvedl starosta. Odstraněna by měla být také nižší přední část stavby, aby měla budova kompaktnější tvar. Kromě oprav pláště chce radnice udělat i nějaké úpravy uvnitř domu.

Na opatření, která sníží energetickou náročnost budovy, by chtělo město získat asi 18 milionů korun z operačního programu Životní prostředí. Podle starosty připadá v úvahu také možnost financování pomocí metody EPC (Energy Performance Contracting), tedy splátky investice z peněz, které se ušetří díky tomu, že v budově klesne spotřeba energií.

Dvacetitisícovému Žďáru nad Sázavou patří 87 objektů. Město se zatím věnovalo hlavně rekonstrukcím škol a školek. V tomto volebním období se chce zaměřit také na budovy s komerčními nájemci, které potřebují opravit.

Ve druhé polovině příštího roku by město chtělo začít rovněž s úpravami vnitřku Staré radnice na náměstí. Historická budova, která slouží k reprezentačním účelům, pak bude bezbariérová. Tyto práce měly začít už letos. Podle starosty se zdržely kvůli tomu, že se město nemohlo dohodnout s památkáři na postupu u jedné z vnitřních zdí.