Komatsu potřebu bagr

Žďár n. S. prodal místa v nové průmyslové zóně čtyřem firmám, s dalšími jedná

Žďár nad Sázavou 8. prosince (ČTK) - Žďár nad Sázavou zatím prodal pozemky v nové části průmyslové zóny Jamská čtyřem firmám a s dalšími investory jedná. Novinářům to dnes řekl starosta Martin Mrkos (Žďár-živé město). Téměř jedenáctihektarovou zónu dokončila radnice vloni, dostala na ni dotaci. Láká tam menší a střední podniky, které mají vlastní výzkum a vývoj a které zaměstnávají lidi s vyšším vzděláním. S projektem Žďár nad Sázavou tento měsíc obsadil druhé místo v soutěži Inspirativní region pořádané agenturou CzechInvest.

"Čehož si jako vedení velmi vážíme, protože to potvrzuje, že ta cesta, kterou jsme se vydali, je správná, i když je v mnoha ohledech náročná," řekl dnes starosta k ocenění. Připomněl, že příprava zóny stála zhruba 110 milionů korun, agentura CzechInvest na ni přispěla 52 miliony korun. Pozemky jsou teď obsazené asi z poloviny, zatím se na nich nestaví. "Zóna vznikla v loňském roce, takže ty firmy teď projektují a vyřizují si stavební povolení," uvedl Mrkos.

Do dneška se podle starosty ozvalo asi 15 zájemců. "Ale skutečně jen ti nejlepší a nejperspektivnější se přes naše síto a síto CzechInvestu dostali k tomu, že jsme je to té zóny umístili," řekl Mrkos. Uvedl, že místo tam už mají firmy Wstec zaměřená na automatizaci, Hennlich zabývající se strojírenskou projekcí a Vylen vyvíjející a vyrábějící pěnové materiály pro stavebnictví a hračkářský průmysl. Do zóny vstoupí také podnik NTSUP, který se věnuje opravám elektroniky. "Tam jsme rádi za to, že je to byznys, který akcentuje ekologii, to znamená, nevyhazovat věci, ale opravovat je," řekl.

Jak dřív uvedla řadnice, investoři by v nových závodech také měli umět hospodařit s dešťovou vodou, energiemi a osázet zelení určitou část areálu nebo i střechy a fasády budov. Město podle starosty očekává, že v nových provozech vznikne 300 až 400 pracovních míst. S jednou technologickou firmou vedení města také vyjednává o společném projektu na výstavbu bytů pro zaměstnance, řekl dnes Mrkos.

Infrastrukturu pro novou část zóny ve Žďáru nad Sázavou stavbaři chystali loni od března do listopadu. Metr čtvereční v zóně město prodává za 1100 korun bez daně.