Komatsu potřebu bagr

Žďár n. S. dostane dotaci na rekonstrukci knihovny za 28 milionů korun

Žďár nad Sázavou (ČTK) - Žďárská radnice připravuje na příští rok rekonstrukci knihovny Matěje Josefa Sychry na Havlíčkově náměstí. Týkat se bude interiérů oddělení pro děti i dospělé čtenáře, sociálního zařízení, a také zajištění celkového bezbariérového přístupu. Na projekt s předpokládanými náklady 28 milionů korun má město slíbenou dotaci okolo 24 milionů z evropského programu IROP. Informoval o tom místostarosta Jaroslav Hedvičák (ANO).

"Bylo nám vydáno rozhodnutí na poskytnutí dotace," řekl místostarosta. Dodavatele na rekonstrukci knihovny by město chtělo mít vybrané na přelomu letoška a příštího roku. Naplánované práce by měly být hotové do září 2024, tedy k začátku nového školního roku.

Knihovna by měla při rekonstrukci fungovat v omezeném režimu, uvedla mluvčí města Blanka Sobolová. Už teď knihovna nabízí i elektronické služby, včetně možnosti výpůjček e-knih.

Knihovna je příspěvkovou organizací města. Její interiéry budou upravené po více než třiceti letech. Změny navrhl architekt Petr Baletka. Podrobnosti s vizualizacemi jsou na webu.

V příštím roce má díky dotaci v plánu zahájit rekonstrukci městské knihovny také Velké Meziříčí na Žďársku. Tento projekt počítá s renovací a přístavbou objektu v Poštovní ulici, a také s jeho větším propojením se zahradou. Knihovna by měla získat víceúčelový sál pro přednášky, různá setkání a promítání, malou divadelní scénu, bude tam i zahradní altán a terasa s posezením.

Na přestavbu s předpokládanými náklady okolo 90 milionů korun očekává město z programu IROP skoro 66 milionů korun. Knihovna bude dočasně přemístěná do jiné městské budovy, která je ve stejné ulici. Radnice o tom informovala letos v dubnu.