husqvarna

Žďár n. S. chce v průmyslové zóně zeleň a nádrže, chystá akce za 40 mil. Kč

Žďár nad Sázavou 22. prosince (ČTK) - V nové části žďárské průmyslové zóny Jamská budou postupně přibývat stromy i vodní plochy. Město připravuje pro následující roky takové projekty celkem asi za 40 milionů korun, uskutečňovat je chce postupně s pomocí dotací. Prvním krokem bude rekonstrukce rybníka Velký Posměch, který je na okraji skoro jedenáctihektarové zóny. Novinářům to dnes řekl starosta Martin Mrkos (Žďár-živé město).

"Dlouhodobě tady razíme enviromentální přístup. Rozhodně chceme, aby byla 'modrozelená' i průmyslová zóna," řekl Mrkos. Dodal, že na západ od Česka to není výjimečná záležitost. "Je trendem mít průmyslové zóny obohacené o běžné krajinářské prvky," uvedl.

Rekonstrukce rybníka Velký Posměch skoro za osm milionů korun bez daně by měla začít příští rok v březnu. Rybník by pak měl zadržovat víc vody, což bude potřeba kvůli budování nových závodů s parkovišti. Podle starosty je u rybníka potřeba například opravit hráz, prohloubit nynější mělké dno a udělat bezpečnostní přeliv. Mrkos předpokládá, že část nákladů na tuto akci město uhradí z dotačního programu Smart Parks for the Future ministerstva průmyslu a obchodu. "Žďár nad Sázavou by měl být takovým pilot projektem v rámci tohoto programu," uvedl.

Infrastrukturu pro novou průmyslovou zónu za víc než 100 milionů Kč dokončila radnice vloni, dostala na ni dotaci. Láká tam menší a střední podniky, které mají vlastní výzkum a vývoj. Investoři by v nových závodech také měli umět hospodařit s dešťovou vodou, energiemi a osázet zelení určitou část areálu nebo i střechy a fasády budov. Svým dílem chce k ozelenění zóny přispět také město. S projektem obsadil Žďár nad Sázavou tento měsíc druhé místo v soutěži Inspirativní region pořádané agenturou CzechInvest.

Pozemky v nové zóně zatím koupili čtyři investoři, s dalšími město jedná. Metr čtvereční prodává za 1100 korun bez daně.

Radnice by podle starosty chtěla mít víc přírodních prvků i ve starší průmyslové zóně Jamská, ale tam nemá prakticky žádné pozemky. Sázení zeleně by se podle něj muselo domluvit s majiteli firem.