husqvarna

ZČU zrekonstruuje za 167 mil. Kč vysokoškolskou kolej, bude tam 390 lůžek

Plzeň (ČTK) - Západočeská univerzita v Plzni (ZČU) zrekonstruuje za 167 milionů korun vysokoškolskou kolej v Baarově ulici 36 v městské části Bory. Škola teď vybírá generálního dodavatele, práce chce zahájit na podzim a do půlky roku 2025 by mělo být hotovo. Kompletní rekonstrukci a modernizaci budovy uhradí ze 60 procent ministerstvo školství, zbytek dá ZČU. Kolej, která má teď kapacitu 382 lůžek, jich bude mít po rekonstrukci 390. ČTK to dnes řekla mluvčí ZČU Šárka Stará.

"Budova z roku 1966 získá nový vnější obvodový plášť se zateplením, nová okna, topení, rozvody vody a kanalizace, elektroinstalaci, počítačové sítě a systémy zabezpečení," uvedla. Změní se vnitřních dispozice pokojů a sociálních zařízení. Do jednolůžkových pokojů budou dostavěna nová sociální zařízení. Stavbaři opraví chodníky a vstupní schodiště, kde přibude rampa pro bezbariérový přístup.

"Po dobu rekonstrukce bude kolej uzavřená," uvedla Stará. Do náhradních prostor se přestěhuje také borská pobočka Mateřské školy kardinála Berana, která od září 2017 působí v přízemí budovy a o dva roky později se její prostory rozšířily. Školku, jejímž zřizovatelem je Biskupství plzeňské, navštěvují také děti zaměstnanců a zaměstnankyň ZČU. "Z bezpečnostních a hygienických důvodů je nutné ji dočasně přestěhovat, vyčlenili jsme prostory v nedaleké koleji na Klatovské 200," uvedla mluvčí.

Stejně rozsáhlou rekonstrukcí jako kolej Baarova podstoupila v letech 2020 až 2022 zhruba stejně stará vedlejší kolej v Máchově 20 s 391 lůžky. Oprava stála 106 milionů Kč bez daně, 60 procent pokryla dotace ministerstva. "Budovy jsou dispozičně stejné, takže rekonstrukce bude velmi podobná a vyžádá si úplné uzavření koleje. Po ní však studentům nabídneme velmi komfortní ubytování v jedno- a dvojlůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením, o něž je dlouhodobě největší zájem," řekl ředitel Správy kolejí a menz ZČU Petr Jícha.

ZČU vlastní deset kolejí s celkovou kapacitou 2567 lůžek. Dvě největší jsou v Bolevecké ulici v městské části Lochotín, dalších osm je na Borech v ulicích Borská, Máchova, Baarova a Klatovská. ZČU nezvýší v akademickém roce 2023/24 ceny za ubytování na kolejích. Zůstanou v pásmu od 2860 korun měsíčně za čtyřlůžkový pokoj se sdíleným sociálním zařízením do 4990 Kč za jednolůžkový pokoj s WC a koupelnou. Loni v červenci se zvedly ceny kolejného o deset procent kvůli zdražení energií.