Cime 2 kvartál 2024

ZČU prodává bývalé ředitelství plzeňské Škody poblíž centra, nevyužívá ho

Plzeň 24. srpna (ČTK) - Západočeská univerzita v Plzni (ZČU) prodává rozsáhlou budovu bývalého generálního ředitelství plzeňské Škody v Tylově ulici poblíž centra. Od roku 2010 byla využívaná sedm let pro výuku. S ohledem na současné i očekávané počty studentů ale není smysluplně využitelná a strategický záměr univerzity s ní proto už nepočítá, řekla dnes ČTK mluvčí ZČU Šárka Stará. Objekt je teď prázdný, univerzita ho ale udržuje. ZČU předpokládá, že by mohla z prodeje inkasovat kolem 160 milionů korun.

Předminulé vedení ZČU koupilo rozlehlou budovu v roce 2010, tehdy se hovořilo o ceně blížící se 200 milionům Kč. Do roku 2017 byla v objektu fakulta zdravotnických studií (FZS), která se pak přestěhovala do Husovy ulice 11, kterou opustila ekonomická fakulta. Minulé vedení ZČU mělo dokonce projekt přestavby bývalého ředitelství, ale ministerstvo školství ho považovalo za předimenzovaný, protože vznikal v době, kdy měla univerzita mnohem víc studentů než nynějších asi 11.000. Masivní nárůsty počtů už podle současného vedení nejsou reálné.

Budova má čtyři nadzemní a dvě podzemní podlaží. Má velmi dobrou dostupnost do centra. "Vzhledem k lokalitě v rámci průmyslového areálu jde o zajímavou investici zejména pro lehkou výrobu, skladovací prostory nebo i polyfunkční využití," uvedla mluvčí.

Prodeji předcházel průzkum trhu možných investorů. ZČU oslovila renomované firmy na tyto transakce. "Získala tak zpětnou vazbu a podklady pro interní diskusi. Teď se vstupuje do fáze, kdy je nemovitost nabízena inzercí na veřejně dostupných portálech," uvedla mluvčí. Předpokládaná cena je téměř 162 milionů korun, konečná bude předmětem jednání. V případě více zájemců se cena stanoví ve výběrovém řízení, které se uskuteční elektronickou aukcí nebo ho zorganizuje aukční firma.

Hlavním kampusem ZČU je nyní Zelený trojúhelník na Borech se všemi třemi technickými fakultami, ekonomickou fakultou a fakultou designu a umění. Dalším velkým centrem je střed města, tedy Sedláčkova a Veleslavínova ulice a sady Pětatřicátníků, kde jsou filozofická a právnická fakulta. Pedagogická fakulta je na Klatovské třídě a na Chodském náměstí, FZS v Husově ulici. Všechny objekty jsou majetkem univerzity.