husqvarna

Zchátralý barokní pivovar u kláštera v Doksanech na Litoměřicku stát prodal

Doksany (Litoměřicko ) (ČTK) - Zchátralý barokní pivovar u kláštera v Doksanech na Litoměřicku dnes stát prodal. Do elektronické aukce se přihlásil jeden zájemce, který složil kauci. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových ho nyní vyzve k podpisu smlouvy. Jediný zájemce za pivovar nabídl 3,3 milionu korun, což byla i nabídková cena. ČTK to řekla mluvčí úřadu Michaela Tesařová.

Součástí prodané kulturní památky jsou pozemky a rozlehlé sklepy. Novým majitelem je fyzická osoba. "Jakmile bude smlouva podepsána, odešleme ji v souladu se zákonem na ministerstvo kultury ke schválení. Následně bude vítěz vyzván k zaplacení kupní ceny a zároveň bude smlouva zveřejněna v registru smluv," uvedla Tesařová.

Po uhrazení kupní ceny bude podán návrh na vklad do katastru nemovitostí, kde se poté jméno nového majitele rovněž objeví. "Jsme rádi, že se podařilo pro tuto výjimečnou nemovitost najít nového majitele a věříme, že pro ni nalezne smysluplné využití," dodala mluvčí.

Pivovar je památkově chráněn od roku 1958. Technický stav budov pivovaru je špatný, pod stavbou se nacházejí velké sklepy, které se větví do dvou směrů. Soubor čtyř staveb se sedlovou střechou, volutovými štíty a komínem patří podle Národního památkového ústavu mezi ohrožené památky. "Pivovar je výraznou kulisou jižní poloviny východní strany areálu kláštera a vytváří tak nezaměnitelnou architektonickou a urbanistickou identitu doksanského komplexu jako prvořadého památkového celku," uvedli památkáři na webu.

Pivovar byl postaven v letech 1671 - 1674 a následně rozšiřován. Po ukončení provozu v roce 1946 se v podstatě nevyužíval, pouze jeho část sloužila jako skladiště. Střešní krytina na části pivovaru je podle památkářů narušena, klempířské prvky chybí. Část omítek opadala, tedy je odhalené zdivo. Okenní výplně jsou v havarijním stavu, část z nich chybí. Patrné jsou statické poruchy.

Areál kláštera a zámku s kostelem tvoří západní část obce.