husqvarna

Žatec prodá 51 bytů v paneláku za nižší cenu než je tržní, dům mají opravit

Žatec (ČTK) - Žatec prodá 51 bytů v panelovém domě na sídlišti postaveném na konci 90. let. Zastupitelé schválili záměr prodeje, o němž diskutuje radnice s nájemníky zhruba tři roky. ČTK to řekl starosta Radim Laibl (ANO). Cena je nižší než tržní, ale majitelé se musí dohodnout a objekt do určité doby opravit.

V panelovém domě v ulici Dr. Václava Kůrky je 72 bytů a jeden nebytový prostor. Neprodané či neprodávané byty zůstanou v majetku města. "Pro nájemníky, kteří nyní mají možnost si byt odkoupit, ale neučiní tak, se nic nezmění. Budou dál platit nájem v městských bytech, jen už na ně nebudou mít předkupní právo," uvedl starosta. V majetku města by zůstaly byty, kde je nájemcem právnická osoba a byty zapojené do projektu sociálního bydlení.

Obě strany se dlouho nemohly shodnout na ceně za byty a jejím výpočtu nebo na podmínkách případného prodeje. Nyní se podle starosty zdá, že by se mohl najít kompromis ohledně ceny, vycházející z aktualizovaného znaleckého posudku, i podmínek, o nichž jednají právní zástupci obou stran. Po dokončení prodejů se předpokládá, že vznikne společenství vlastníků jednotek, kde bude jedním z vlastníků také město. SVJ pak bude společně řešit, kdy a jaké opravy či investice je třeba udělat.

Cena bytů o vel. 1+1 je v částce 26,7 koruny za metr čtvereční, což je zhruba 439.000 korun. Majitel tohoto bytu by na rekonstrukci přispěl částkou 445.000 korun. Obvyklá cena za byt této kategorie je v Žatci milion korun. Cena bytů o velikosti 3+1 je za 24,3 koruny za metr čtvereční, tedy přibližně 800.000 korun za byt. Na opravy objektu by vlastník dal zhruba 966.000 korun. Obvyklá cena za takový byt je ve městě zhruba dva miliony korun.

Žatec na stavbu panelového domu získal státní dotaci 23 milionů korun, dvacet let nemohlo město byty prodat.