Cime 2 kvartál 2024

Žatec má tři studie rozvoje městské nemocnice, pomoct by měla dotace

Žatec (Lounsko) 25. května (ČTK) - Žatec na Lounsku má tři studie rozvoje městské nemocnice. Počítají se stavbou urgentního příjmu, rozšířením oddělení následné péče, ale i s komplexním generelem rozvoje celé nemocnice. S prvními dvěma investicemi chce radnice začít co nejdříve, pomoct by měly dotace. Generel rozvoje naznačuje možnosti růstu a modernizace celého areálu v příštích asi 25 letech, informoval ČTK mluvčí žatecké radnice Tomáš Kassal.

"Dostavba urgentního příjmu je pro nemocnici nutností, protože v současné době se pacienti přijímají jak na chirurgii, tak na interně a není to komfortní pro pacienty ani personál. Vznikne nám tím jeden centrální příjem, kde budou pacienti filtrováni a odesílání na oddělení, kam patří," uvedl ředitel Nemocnice Žatec Jindřich Zetek.

Urgentní příjem vznikne ve volném prostoru mezi nynější chirurgií a zdí k parku, což umožní navázat na fungující rentgenové pracoviště. Odhadované náklady činí 40 milionů korun. Město by chtělo využít státní dotace.

Několikanásobně dražší bude rekonstrukce a dostavba traktu následné péče. Radnice počítá s dotacemi od kraje i státu. Vedle rekonstrukce oddělení následné péče, které sídlí v nejstarší budově areálu, se počítá i s dostavbou nového křídla. Budova tak bude mít tvar písmene U. Rozšíření oddělení má přinést dalších 25 lůžek následné péče a zvýšení komfortu pro pacienty, ale také se počítá se vznikem paliativní péče, kterou nemocnice zatím postrádá.

Komplexní generel nemocnice počítá s vybudováním jednotlivých zón, které budou prostorově oddělené, jako například ambulance, intenzivní medicína či následná péče, ale zároveň na sebe mohou organizačně navazovat. Do budoucna by se v areálu mohlo vybudovat i Alzheimer centrum v zadní části parku, energetické centrum, nový centrální pavilon, kde by byla soustředěna všechna lůžková oddělení i operační sály či parkovací dům.

Trojici studií, které jsou důležité pro budoucí fungování a rozvoj nemocnice, musí ještě schválit městská rada a zastupitelstvo. Následně se začne připravovat projektová dokumentace pro stavební povolení a poté prováděcí dokumentace. Kdy konkrétně začne stavba urgentního příjmu či dostavba následné péče, o tom rozhodne jednak příprava všech potřebných dokumentů a povolení a jednak finanční možnosti, uvedl mluvčí.