Komatsu potřebuju Bagr

Zastupitelstvo schválilo prodej zbývajících družstevních bytů v Olomouci

Olomouc 5. září (ČTK) - Olomoucké zastupitelstvo dnes schválilo prodej zbývajících 114 družstevních bytů jejich nájemníkům. Už v červenci zastupitelé odsouhlasili prodej první várky bytů. Za všech 355 družstevních bytů nájemníci zaplatí dohromady 50 milionů korun, což je jen malá část obvyklé ceny těchto nemovitostí vyčíslené na 1,2 miliardy korun. Peníze připadnou družstvům, která vznikla v roce 2000 kvůli krachu stavebních firem. Město se tehdy rozhodlo projekt zachránit, vstoupilo do něj a byla založena družstva.

Město v bytových družstvech Jižní a Jiráskova vlastní dvoutřetinový podíl, který bude na nájemníky převeden bez doplatku. Na zbývající třetinu, která patří družstvům, se bude vztahovat smlouva o budoucí kupní smlouvě. Nájemníci bytového družstva Jižní budou doplácet za jeden metr čtvereční 2421 korun, u družstva Jiráskova činí doplatek 3246 korun za metr čtvereční.

Koupit tento podíl za doplatek nájemníci budou moci poté, co se bytová družstva transformují na akciovou společnost a jejich majetek přejde na město. Zastupitelstvo schválilo založení společenství vlastníků jednotek, bez kterých by převod družstevních bytů na nájemníky nebyl možný.

Před více než 20 lety v Olomouci začala stavba bytů, kterou zčásti dotoval stát, část nákladů zaplatili nájemníci a zbytek doplatili v nájemném. "Smlouvy měly určité znění. Že po dobu 20 let budeme splácet něco jako hypotéku. A po dvaceti letech se nám byty přepíší do osobního vlastnictví," řekla již dříve jedna z nájemnic.

Nájemníci tvrdí, že byty družstvům 20 let spláceli a původně je požadovali převést bez doplatku. K variantě převodu bytů s doplatkem, kterou při jednáních navrhovalo město, se nakonec začal klonit i právní zástupce části nájemníků Zdeněk Joukl. Zastupitele ale upozornil, že nájemníci už po uplynutí 20 let přeplácí za užívání družstevních bytů.

Přeplatek by měl být vyřešen poté, co budou bytová družstva převedena na město. Zastupitelé uložili radním, aby připravili návrh vypořádání nájemného zaplaceného po uplynutí dvacetileté doby od podpisu smlouvy na družstevní byty. Primátor Miroslav Žbánek (ANO) dnes zastupitelům řekl, že na podzim by už mělo být jasné, jakým způsobem bude s přeplatkem naloženo.