Komatsu potřebu bagr

Zastupitelstvo Prahy 6 schválilo připomínky k dostavbě Vítězného náměstí

Praha 30. června (ČTK) - Zastupitelstvo Prahy 6 dnes na svém zasedání schválilo rámcové zadání mezinárodní architektonické soutěže na podobu výstavby v severozápadní části Vítězného náměstí. Radnice ale požaduje mimo jiné to, aby jako podklad pro soutěž vznikla dopravní studie oblasti. Zástavbu nyní nezastavěné části náměstí plánuje konsorcium Fourth Quadrant, tedy sdružení firem Penta Real Estate, Sekyra Group a Kaprain. Na pozemcích mezi ulicemi Evropská a Jugoslávských partyzánů by měly vzniknout kanceláře, obchody, bytové prostory a nová budova Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT).

"Naše požadavky se odvíjí od požadavků úřadu i politické reprezentace. Jedním z nich je otázka dopravy, která na Vítězném náměstí je zásadní a citlivá," řekl na zasedání zastupitelstva místostarosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS).

Praha 6 tak podle svého místostarosty požaduje zpracování dopravní studie, která by byla podkladem pro soutěž. Studie by řešila napojení nových objektů ze Šolínovy ulice na Evropskou třídu a ulici Jugoslávských partyzánů. Potřeba je rovněž prokázat funkční dopravní řešení, dodal. Požadavkem radnice je rovněž to, aby vítězný návrh respektoval charakter Dejvic a urbanistický koncept náměstí, který navrhl ve 20. letech 20. století architekt Antonín Engel.

Zadání soutěže s připomínkami podpořilo svým hlasem 30 z přítomných 42 zastupitelů. Schválený byl rovněž návrh opozičního zastupitele Petra Palackého (Zelení), aby se prověřila možnost výstavby tzv. science parku v lokalitě. Zařízení by sloužilo k popularizaci vědy a upozorňovalo na to, že severozápadní část náměstí je bránou do vysokoškolského kampusu.

Architektonická soutěž proběhne formou mezinárodního soutěžního workshopu, který bude v souladu se soutěžním řádem České komory architektů. Do soutěže následně porota na základě portfolií zájemců o účast vybere asi deset soutěžících. Vybrané týmy připraví koncept a poté architektonický návrh zástavby. Architektonickou soutěž na podobu výstavby v části Vítězného náměstí plánuje společnost Fourth Quadrant vyhlásit podle informací na webu k plánované soutěži v září. Vítězný návrh by měl být znám v první polovině roku 2023.

Vítěze soutěže vybere porota, kde zasednou architekti a urbanisté. Své zástupce v porotě budou mít firmy Penta Real Estate a Sekyra Group, VŠCHT a pražský magistrát. Šestou městskou část bude zastupovat Stárek, jak dnes rozhodli zastupitelé.

Konsorcium developerů koupilo pozemky o rozloze 20.122 metrů čtverečních, tedy převážnou část zastavitelné plochy v tzv. čtvrtém kvadrantu Vítězného náměstí mezi ulicemi Evropská a Jugoslávských partyzánů, zhruba za miliardu korun v listopadu roku 2021. Ředitel komerční výstavby Penty Real Estate Pavel Streblov tehdy avizoval, že by měla vzniknout polyfunkční zástavba, jejíž realizaci developeři předpokládají do roku 2028. VŠCHT prodala pozemky developerům s tím, že za získané peníze postaví novou univerzitní budovu s výukovými prostory a zázemím pro studenty a akademiky.