husqvarna

Zastupitelstvo Prahy 17 schválilo třetí vypsání tendru na pečovatelský dům

Praha 24. června (ČTK) - Stavba domu s pečovatelskou službou (DPS) v pražských Řepích by měla odhadem stát 380 milionů korun. Kapacita domova je plánovaná pro 125 osob. Vyplývá to z usnesení zastupitelstva Prahy 17, které schválilo vypsání zadávacího řízení na stavitele DPS. Praha 17 projekt připravuje asi deset let a zakázku plánuje vypsat potřetí.

Novostavba sociálního zařízení je v plánu na pozemcích v blízkosti ulic K Šancím a Engelmüllerova. Budova by podle návrhu měla mít čtyři podlaží, v nichž je v plánu mimo jiné 92 bytů o velikosti 1+kk a 13 bytů o velikosti 2+kk.

Nově budou administraci veřejné zakázky provádět profesionální administrátoři, uvedla starostka Prahy 17 Alena Kopejtková (ODS). Radnice totiž zakázku na stavitele DPS, kterou vypsala v květnu 2021, letos v březnu zrušila kvůli tomu, že během zadávacího řízení zřejmě jednala v rozporu se zákonem o zadávání veřejných zakázek. Jako důvod zrušení zakázky to tehdy označil místostarosta Řep Jaroslav Bíro (ODS) s odkazem na právní posudek.

Praha 17 plánuje podle svého nynějšího vedení v budoucnu vypsat samostatnou soutěž na vybavení prádelny a dalších prostor objektu. Další zakázkou by v budoucnu mohlo být dodání a instalace fotovoltaiky a tepelných čerpadel, které by řešily vytápění domu. Stávající projekt podle starostky počítá s postavením plynové kotelny a s osazením solárních kolektorů.

"Necháme zpracovat tepelný audit a pokud se dobereme k výsledku, že je tady lepší řešení vytápění, můžeme udělat to, že jako méněpráce budou například plynový kotel nebo solární kolektory a jako vícepráce by byla příprava pro fotovoltaiku nebo tepelná čerpadla," řekla Kopejtková.

Zastupitelé rovněž odsouhlasili návrh, aby na městském pozemku vedle plánované DPS zůstala zastavitelná plocha pro veřejnou vybavenost. Nyní projednávaný návrh metropolitního plánu na něm totiž navrhuje zeleň. Podle Kopejtkové by vedle plánované DPS v budoucnu mohl vyrůst dům pro seniory či podobné zařízení poskytující seniorům pobytové služby, které bude činnost DPS doplňovat.

Opoziční zastupitelé Jaroslava Šimonová a Antoine Katra (oba KDU-ČSL a TOP 09) kritizovali načasování schválení záměru. "Máme tři měsíce do voleb a nově vzniklé zastupitelstvo může mít jiné priority," řekla Šimonová.

Praha 17 projekt výstavby DPS připravuje asi deset let. Stavbu DPS schválilo zastupitelstvo městské části v lednu roku 2014. V roce 2017 vydali úředníci k plánované stavbě rozhodnutí o umístění a o rok později stavební povolení. Poprvé radnice tendr na stavitele vypsala v roce 2020, podruhé loni v květnu.

Praha 17, v níž žije 24.360 obyvatel, je na západě hlavního města. Městská část zahrnuje katastrální území Řepy. Občanští demokraté v Praze 17 vyhráli volby v roce 2018 a obsadili pět křesel v tehdy sedmičlenné radě. Dnes mají Řepy pětičlennou radu a zůstali v ní pouze zástupci ODS.