husqvarna

Zastupitelé Zlínského kraje by o nemocnici mohli hlasovat v dubnu

Zlín 11. února (ČTK) - Zastupitelé Zlínského kraje by o investičním záměru na novou krajskou nemocnici ve Zlíně-Malenovicích mohli rozhodovat na dubnovém zastupitelstvu. Novinářům to dnes řekl hejtman Radim Holiš (ANO). Zastupitelstvo se původně mělo záměrem, který prosadil bývalý hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL), zabývat loni v prosinci a následně na nadcházejícím zasedání v pondělí, dosud však nejsou hotové podklady, které krajský úřad připravuje. Podle hejtmana se čekalo na účetní uzávěrky loňského roku, nyní se ještě budou zadávat znalecké posudky. Do dubna by materiály mohly být hotové.

Nové vedení kraje už dříve projekt kritizovalo, v pondělí krajští radní zrušili veřejnou zakázku na projektanta nové nemocnice. Holiš dnes uvedl, že se tento krok připravoval již delší dobu. Výběrové řízení podle něj nebylo v pořádku z několika důvodů. "Ať už to byla výše odměny stanovená za projekční práce, systém a způsob soutěže, kdy zakázku připravovala firma nebo člověk, který byl poté vybrán jako vítěz," uvedl hejtman.

Jako vítěze zakázky na projektanta, do níž se přihlásily dvě firmy, vybrali dřívější krajští radní sdružení "Nová nemocnice - Zlín" za nabídkovou cenu 351 milionů korun bez DPH. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže již loni rozhodl, že je soutěž v pořádku. Vítěz zakázky má podle Holiše 15 dní na to, aby se ke zrušení zakázky vyjádřil. Vedení kraje má k dispozici právní rozbor, podle kterého rozhodnutí rady nezpůsobí kraji žádné sankce a škody.

Radní se při rozhodnutí o zrušení zakázky opírali také o ekonomickou analýzu, podle které neměl kraj na novou nemocnici peníze, uvedl Holiš. Již dříve členové koalice uvedli, že nechtějí výstavbu nové nemocnice, ale rekonstrukci areálu zlínské nemocnice, tedy variantu, kterou Čunek odmítal.

Zastupitelé stavbu nemocnice v minulém volebním období schválili, kraj pro ni vykoupil pozemky a připravil smlouvu s vítězem veřejné zakázky na projektanta, kterou však Čunek nepodepsal. Nemocnice měla podle bývalého hejtmana stát osm miliard korun. Proti stavbě byli i zástupci hnutí ANO, které bylo v minulém volebním období s lidovci v koalici, také někteří zástupci koaliční ODS, pro projekt naopak tehdy hlasovali někteří opoziční zastupitelé. Nová nemocnice byla hlavním tématem krajských voleb a v odporu proti ní se shodli zástupci nové koalice vítězného hnutí ANO, Pirátů, ODS a ČSSD.