Zastupitelé Tovačova projednají referendum o rozšíření těžby štěrkopísku
Tovačov (Přerovsko) 16. září (ČTK) - Vyhlášení místního referenda, které se týká plánovaného rozšíření těžby štěrkopísku na pozemcích města, projedná v pondělí zastupitelstvo Tovačova na Přerovsku. Návrh na vyhlášení referenda i otázky pro obyvatele už schválila městská rada. Radnice o tom informuje na svém na webu. Další těžební jezero chce na 61 hektarech u Tovačova vybudovat společnost Českomoravský štěrk. Podle firmy má nové ložisko zásobu hrubého kameniva na příštích 15 až 20 let. Společnost u Tovačova štěrkopísek dobývá dlouhodobě, nynější těžební lokalita je už podle odborníků na hranici životnosti.
Radní doporučili zastupitelům návrh na vyhlášení referenda schválit. Pokud zastupitelé pro návrh zvednou ruku, tak by referendum mělo být uspořádáno souběžně s volbami do Poslanecké sněmovny, tedy 8. a 9. října. V referendu by obyvatelé Tovačova měli odpovídat na otázku, zda souhlasí s rozšířením těžby štěrkopísku. "Důvodem konání referenda je, aby obyvatelé využili možnost se k věci rozšíření těžby štěrkopísku na pozemcích ve vlastnictví města Tovačova vyjádřit," stojí v usnesení městské rady, která náklady na uspořádání referenda odhadla na 40.000 korun.
Vlastimil Polišenský ze společnosti Českomoravský štěrk ČTK řekl, že nové ložisko se rozkládá severně od silnice na Troubky. "Pokud se záměr podaří prosadit, obec získá za 20 let na nájmu, daních a poplatcích 30 milionů korun navíc, a budeme moci garantovat zachování více než 40 pracovních míst pro lidi z Tovačova a okolí," uvedl. Na Annínském jezeře v původních místech těžby chce firma od roku 2022 rozšířit plochu vyčleněnou na koupání z nynějších osmi na 24 hektarů. "Pláž se prodlouží na trojnásobek a přístup do vody mimo pláž na čtyřnásobek," doplnil Polišenský.
Podle Polišenského se po rozšíření těžby nezvýší v Tovačově a okolí doprava, hluk ani prašnost. "Objem těžby a expedovaného kameniva zůstane stále stejný a veškerá vytěžená surovina bude z nové lokality putovat do stávající úpravny po dopravníkovém pásu s délkou 1,2 kilometru. Těžit se nebude hlučným korečkovým bagrem, ale tichým sacím bagrem," řekl. Obyvatelé Tovačova se podle něj nemusejí obávat ani úbytku vody ve studnách. "Hydrogeologický průzkum, který jsme si aktuálně nechali zpracovat, potvrzuje, že nový záměr neovlivní zdroje podzemní vody v obci," dodal.
Starosta Tovačova Marek Svoboda na začátku září ČTK řekl, že nad investicí zatím visí nezodpovězené otázky například ohledně dopadu těžby na podzemní vodu či statiku nemovitostí v okolí plánované těžby. "Město by z toho nějaké peníze mělo, na druhou stranu plánovaný zábor orné půdy je masivní," upozornil Svoboda, podle kterého by o osudu tohoto záměru měli rozhodnout obyvatelé v referendu.
První pískovna vznikla v Tovačově na Přerovsku v roce 1951. V prostoru, kde je nyní soustava Tovačovských jezer, byla původně pole. V okolí žije zhruba sedm desítek druhů ptáků a v jezerech vzniklých těžbou štěrkopísku více než 30 druhů ryb.