Cime 2 kvartál 2024

Zastupitelé Rožnova rozhodnou o stavbě kulturního centra za 325 mil. Kč

Rožnov pod Radhoštěm (Vsetínsko) 20. ledna (ČTK) - Zastupitelé Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku by měli 27. ledna rozhodnout o tom, zda se ve městě bude stavět kulturní centrum, nebo nebude, a jaké bude jeho případné financování. ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělila mluvčí radnice Petra Graclíková. Projekt se připravuje sedm let, náklady na něj však vzrostly na 325 milionů korun. Podle vedení města Rožnovu chybí velký prostor, kde by se mohly konat plesy, konference či představení pro více diváků.

Zastupitelé města loni v prosinci schválili rekonstrukci a přístavbu městské knihovny s předpokládanými náklady 75 milionů korun včetně DPH. Debata se vedla i o kulturním centru. Podle některých zastupitelů město na obě velké investice nemá peníze a zadlužení bude velké. Zastupitelé proto na konci loňského roku o stavbě kulturního centra nerozhodli.

V kulturním centru by měl být velký sál s kapacitou 340 lidí, malý sál pro 120 osob, foyer, venkovní scéna a zázemí. "Chceme ve městě postavit takové kulturní centrum, které občané očekávají a rozhodně si jej po tolika letech zaslouží. Přejeme si, aby si zde Rožnované mohli zajít na ples, krásné divadlo nebo na vzdělávací přednášku a nemuseli za těmito zážitky dojíždět do okolních měst či obcí. V posledních letech jsme byli všichni omezováni kvůli pandemickým opatřením a jednou z nejvíce zasažených oblastní byla kultura. Teď, když vidíme, že se svět snad pomalu vrací do starých kolejí, a kultura opět vzkvétá, chceme o to více těmto akcím dopřát odpovídající zázemí," uvedl místostarosta Jiří Melcher (ANO).

Vysoutěžená cena na stavbu kulturního centra je asi 325 milionů korun. "Na stavbu máme fixované finance v kulturní rezervě, máme také schválenou dotaci na pasivní standard ve výši 50 milionů Kč a v průběhu budeme samozřejmě aktivně vyhledávat nové dotace, díky kterým by bylo možné čerpat další finanční prostředky. Ze Zlínského kraje máme přislíbenou dotaci ve výši 15 milionů Kč, kterou je možné čerpat na stavbu kulturního centra či na rekonstrukci a přístavbu městské knihovny," uvedl místostarosta.

Vedení města podle něj ví, že cena je vyšší, než se původně předpokládalo. "Za poslední dva roky ale razantně vzrostly ceny stavebních prací. Při soutěžení dodavatelů jsme rozdělili veřejnou zakázku na šest dílčích částí, abychom se dostali na nejnižší možnou částku. My, jako zastupitelé, se nacházíme v bodě, kdy musíme rozhodnout, zda do stavby kulturního centra půjdeme, či nikoliv. Jakékoliv oddalování přinese jen vyšší částku, jelikož aktuální veřejnou zakázku bude nutné zrušit a velmi pravděpodobně tak přijdeme o dotaci na pasivní standard. Rožnované si rozhodně kulturní centrum zaslouží a věřím, že se rozhodneme správně," uvedl Melcher.

Město s více než 16.000 obyvateli vede menšinová koalice hnutí ANO a sdružení Zdravý Rožnov.