husqvarna

Zastupitelé Rožnova pod Radhoštěm schválili rekonstrukci a přístavbu knihovny

Rožnov pod Radhoštěm (Vsetínsko) 21. prosince (ČTK) - Zastupitelé Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku dnes schválili rekonstrukci a přístavbu městské knihovny. Předpokládané náklady jsou 75 milionů korun včetně DPH. Pro investiční akci bylo 12 z 19 přítomných zastupitelů.

Byly již soutěže na dvě veřejné zakázky, které se týkají stavebních úprav za asi 65 milionů korun a vnitřního vybavení za osm milionů korun. Zbývá dokončit soutěž na audiovizuální a výpočetní techniku za asi dva miliony korun. Na přístavbu knihovny město získalo dotaci 15 milionů korun, o další dotace bude město usilovat.

Knihovna měla loni podle ředitele knihovny Pavla Zajíce 3051 registrovaných uživatelů, což bylo 18 procent obyvatel města. Loni, kdy byla její činnost omezena epidemií koronaviru, ji navštívilo přes 53.000 lidí, o rok dříve do ní zavítalo přes 79.000 lidí. Do objektu nebylo od roku 1993 investováno, není bezbariérově přístupná, nemá dostatek prostor pro svou činnost a další rozvoj.

Knihovna by v nové podobě měla nabídnout návštěvníkům komunitní prostor, bezbariérový přístup i rozšíření provozní doby. V přístavbě knihovny vznikne sál pro 80 lidí, kde se mohou konat besedy či přednášky. Bude tam také kavárna, dětské oddělení, půjčovna novinek či hudební sekce. Ve zrekonstruované části zůstane oddělení pro mladé a dospělé čtenáře a studovna.

Velká část zastupitelů se shodla v potřebnosti investice do knihovny, některým opozičním zastupitelům však vadilo, že není vysoutěžená i třetí veřejná zakázka na výpočetní techniku. Město s více než 16.000 obyvateli navíc plánuje další velké investice. Debata se vedla také o stavbě kulturního centra, jehož cena však vzrostla na 322 milionů korun a podle některých zastupitelů město na obě velké investice nemá peníze a zadlužení bude velké. Podle bývalého starosty Rožnova a nynějšího hejtmana Radima Holiše (ANO) však město obě investice zvládne. Levnější podle něj už nikdy nebudou.