Komatsu potřebu bagr

Zastupitelé Kroměříže schválili zvýšení minimálních cen za prodej pozemků města

Kroměříž 17. února (ČTK) - Zastupitelé Kroměříže dnes jednomyslně schválili zvýšení minimálních cen, za které může město prodávat zájemcům pozemky ve svém vlastnictví. Dosavadní ceny pozemků byly stanoveny v roce 2017. Od té doby se situace změnila, a tak minimální ceny, za které město prodávalo, již zdaleka neodpovídaly vývoji na trhu s nemovitostmi, uvedl starosta Jaroslav Němec (Nezávislí). Proto bylo podle něj potřeba tento stav narovnat. Pro hlasovalo všech 23 přítomných zastupitelů.

Nové minimální ceny navrhla znalkyně trhu s nemovitostmi, kterou oslovil právní odbor radnice. "Vycházela při tom z ceny obvyklé ve smyslu definice uvedené v zákoně o oceňování majetku," uvedla vedoucí právního odboru Ladislava Žiaková.

Změna minimálních cen bude platná od 18. února letošního roku. Na návrh radního Petra Komínka (Nezávislí) dnes zastupitelé schválili také to, že se minimální ceny za prodej městských pozemků budou jednou ročně aktualizovat.

Ceny jsou určené primárně podle lokality, kde se pozemek nachází, a také způsobem využití pozemků, tedy podle toho, zda je pozemek například využit k bydlení, výrobě či rekreaci. Nejvíce, 5500 korun za metr čtvereční, zájemci nově zaplatí za funkční celek s rodinným domem v centru města, v širším centru to bude 4000 a na okraji Kroměříže 3200 korun za metr čtvereční. Ve Vážanech se za plochu využitou k bydlení, kterou by prodávalo město, bude platit nejméně 2800 korun za metr čtvereční, v Kotojedech a Dolních Zahradách 2000 korun, v Bílanech 1800 korun, v Trávnických Zahrádkách, Postoupkách, Hradisku, Drahlově a ve Zlámance 1500 korun, v Trávníku a Horních Zahradách 1400 a v Těšnovicích 1100 korun za metr čtvereční.

Dosud se za stavební pozemek pro rodinný dům s inženýrskými sítěmi platilo v Kroměříži a Vážanech minimálně 1600 korun, ve Zlámance 400 korun a v ostatních částech města 800 korun za metr čtvereční.

Pozemky k využití pro výrobu by na okraji města měly stát nejméně 1200 korun za metr čtvereční, v Kotojedech a Horních Zahradách 1300 korun, v Trávníku 1000 korun, v Dolních Zahradách 1500 korun a v Bílanech 1600 korun za metr čtvereční. Dosud tyto pozemky spadaly pod jiné kategorie, například pod takzvané stavební pozemky ostatní, pro které v Kroměříži a Vážanech platila cena 1400 korun za metr čtvereční, ve Zlámance 350 korun a v ostatních částech města 700 korun za metr čtvereční.