husqvarna

Zastupitelé kraje by o pozemcích pro nemocnici ve Zlíně mohli rozhodovat v září

Zlín 21. června (ČTK) - Zastupitelé Zlínského kraje by o osudu pozemků, které kraj v minulém volebním období koupil pro výstavbu nové krajské nemocnice ve Zlíně-Malenovicích, mohli rozhodovat v září. ČTK to dnes řekl hejtman Radim Holiš (ANO). Nové vedení kraje už dříve projekt, který prosadil bývalý hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL), kritizovalo. Krajští radní již zrušili veřejnou zakázku na projektanta nemocnice, dosud však nezrušili investiční záměr na novou nemocnici. Jednají o tom, co bude s pozemky.

Prodávající měli podmínku, že kraj využije pozemky na stavbu nemocnice. Skupina Unimex Group stanovila pokutu za porušení podmínky na deset milionů korun. "Slíbili jsme, že uděláme maximum pro to, aby kraj naše rozhodnut o zrušení nemocnice nestálo ani korunu navíc. V tomto duchu jednáme s majiteli pozemků. V první fázi je to samozřejmě firma Unimex, kde hrozí desetimilionová pokuta. Teď jsme v jednání, kdy řešíme, jak této smluvní pokutě předejít," uvedl Holiš.

Podle něj to zatím vypadá, že jsou dvě varianty řešení. "Jedna varianta je vrácení pozemku za kupní cenu, za kterou ji kraj kupoval. Druhá varianta je domluva a dohoda dodatku, který řeší pro kraj ne desetimilionovou kauci, ale úplně jiné závazky, povinnosti, například jasně definovaný nový investiční záměr, který by tam mohl jít a který firmu Unimex nebude ohrožovat," uvedl hejtman.

Jednání jsou podle něj opatrná a často vedená na dálku. "Chceme je v červenci zintenzivnit, abychom všechno doladili do zářijového zastupitelstva," uvedl hejtman. U jiných prodávajících je podle něj smluvní závazek benevolentnější, kraj proto v první fázi jedná s Unimex Group. Poté, co jednání se společností skončí, bude jednat s dalšími prodávajícími.

Zastupitelé stavbu nemocnice v minulém volebním období schválili, kraj pro ni vykoupil pozemky a připravil smlouvu s vítězem veřejné zakázky na projektanta, kterou však Čunek nepodepsal. Kraj odkupoval pozemky od majitelů za jednotnou cenu 1650 korun za metr čtvereční. S vlastníky se kraj dohodl na prodeji téměř padesáti parcel a zaplatil za ně 230 milionů korun.

Nemocnice měla podle bývalého hejtmana stát osm miliard korun. Proti stavbě byli i zástupci hnutí ANO, které bylo v minulém volebním období s lidovci v koalici, také někteří zástupci koaliční ODS, pro projekt naopak tehdy hlasovali někteří opoziční zastupitelé. Nová nemocnice byla hlavním tématem krajských voleb a v odporu proti ní se shodli zástupci nové koalice vítězného hnutí ANO, Pirátů, ODS a ČSSD.