Cime 2 kvartál 2024

Zástupci Prahy podepsali smlouvu s projektanty filharmonie na Vltavské

Praha 11. října (ČTK) - Zástupci Prahy a dánského architektonického studia Bjarke Ingels Group dnes podepsali smlouvu na vypracování projektové dokumentace plánované filharmonie u metra Vltavská. Vyjde na 1,02 miliardy korun bez DPH, architekti teď budou mít devět měsíců na finální dopracování studie, do kterého se bude moci zapojit i veřejnost. Stavba bude podle červnového odhadu stát 9,4 miliardy korun. Stavět se podle plánu města má od roku 2027, hotovo má být o pět let později.

V nové budově u metra Vltavská má v budoucnu sídlit Česká filharmonie, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK nebo hudební oddělení Městské knihovny v Praze. Filharmonie se má podle představ zástupců města stát kulturním centrem, které kromě vážné hudby nabídne i kavárny, restaurace, městský park nebo přístup k řece.

Dánské studio uspělo v mezinárodní architektonické soutěži, kterou Praha uspořádala. Po dopracování architektonické studie architekti vypracují projektovou dokumentaci pro získání územního a stavebního povolení. Cenu zpracování projektu původně město odhadovalo na zhruba tři čtvrtě miliardy korun, zvýšení je podle vedoucího projektového týmu filharmonie Martina Krupauera dáno rozšířením návrhu i na okolí budovy.

Od příštího pondělí do 26. října se budou Pražané moci k podobě připravované stavby vyjádřit v kontejneru, který bude umístěn na Strossmayerově náměstí. Ve středu 2. listopadu se bude v Centru architektury a městského plánování konat veřejné setkání a diskuze s projektanty.

Magistrát podle dřívějších informací usiluje o spolufinancování stavby státem a zapojení soukromých investorů. Náměstek primátora Petr Hlaváček dnes uvedl, že na přelomu letošního a příštího roku by město mohlo představit mechanismu získávání soukromých peněz. Mohly by podle něj vzniknout dva fondy, jeden pro drobnější a druhý pro velké investory. "Registrujeme poměrně velký zájem," dodal náměstek. Doplnil, že financování chce magistrát rozdělit na třetiny mezi město, stát a soukromý sektor.

Vltavská filharmonie má mít tři sály - koncertní pro 1800 diváků, menší pro komorní hudbu s kapacitou 500 míst a multifunkční pro ostatní žánry a typy akcí s kapacitou až 700 osob. Výstavba nového kulturního centra je součástí proměny lokality Bubny-Zátory, kde se plánuje vznik čtvrti až pro 25.000 lidí.